Bobby kontra wapniaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bobby kontra wapniaki
King of the Hill
Gatunek animowany
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Mike Judge
Greg Daniels
Główne role Mike Judge
Kathy Najimy
Pamela Adlon
Brittany Murphy
Ashley Gardner
Toby Huss
Lauren Tom
Stephen Root
Johnny Hardwick
David Herman
Jonathan Joss
Liczba odcinków 259
Liczba serii 13 sezonów
Produkcja
Czas trwania odcinka ok. 22 minuty
Pierwsza emisja
Data premiery 12 stycznia 1997
Stacja telewizyjna FOX
Lata emisji 1997-2009

Bobby kontra wapniaki (ang. King of the Hill) – amerykański, telewizyjny serial animowany, stworzony przez Mike'a Judge'a (twórcy serialu MTV, Beavis i Butt-head) i Grega Danielsa (wieloletniego scenarzysty serialu Simpsonowie) dla amerykańskiej sieci Fox. Zadebiutował w 1997 i przedstawia życie rodziny Hillów, podmiejską metodystyczną rodzinę dumną ze swojej teksańskiej spuścizny.

W przeciwieństwie do typowych animowanych sitcomów, gdzie występują niezwykłe i mało prawdopodobne zdarzenia, Bobby kontra wapniaki usiłuje zachować realizm przedstawiając przeciętnie inteligentnych Amerykanów i prezentując humor w inaczej pojętej konwencji.

Popularność programu skłoniła wiele międzynarodowych sieci telewizyjnych, w tym polskie stacje TV4 oraz Comedy Central Polska do emisji serialu na własnej antenie. Serial urósł do drugiego po Simpsonach najdłużej emitowanego amerykańskiego serialu animowanego. W 2007 roku magazyn Time określił go jednym z najlepszych seriali TV w historii[1]. W roku 2009 sieć FOX postanowiła definitywnie zakończyć emisję kolejnych odcinków, zwalniając miejsce w ramówce dla nowego projektu Setha MacFarlane'a pt. The Cleveland Show.

Bobby kontra wapniaki dokumentuje codzienne życie rodziny Hillów, regularnie zmuszając postaci do zwątpienia w swe wartości w konfrontacji z wartościami innych. Tematyka obejmuje pospolitości jak przyjaźń, do bardziej poważnych zagadnień, włączając role płci, wyzwolenie kobiet i nadużywanie narkotyków.

Temat przewodni został skomponowany i wykonany przez zespół The Refreshments.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. All-TIME 100 TV Shows | TIME, www.time.com [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2009-05-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]