Przejdź do zawartości

Bobo-Dioulasso

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bobo-Dioulasso
Ilustracja
Wielki Meczet w Bobo-Dioulasso
Państwo

 Burkina Faso

Prowincja

Houet

Powierzchnia

136,8 km²

Wysokość

445 m n.p.m.

Populacja (2019)
• liczba ludności
• gęstość


903 887
6600 os./km²

Położenie na mapie Burkina Faso
Mapa konturowa Burkina Faso, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Bobo-Dioulasso”
Ziemia11°11′N 4°18′W/11,183333 -4,300000
Strona internetowa
Targowisko w Bobo-Dioulasso.

Bobo-Dioulasso – miasto w zachodniej części Burkiny Faso, ośrodek administracyjny prowincji Houet, ponad 900 tys. mieszkańców. Po Wagadugu jest to drugie pod względem wielkości miasto w kraju[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Od XIV wieku był to ważny ośrodek handlowy ludu Diula, pod koniec XIX wieku miasto zajęli Francuzi, włączając je w 1904 roku do Francuskiej Afryki Zachodniej. Od 1960 roku miasto należy do niepodległego państwa Burkina Faso (początkowo Górna Wolta).

Atrakcje turystyczne

[edytuj | edytuj kod]

Do ważniejszych zabytków miasta zalicza się Wielki Meczet (Grande Mosquée), będący przykładem architektury regionu i wizytówką miasta. Zainteresowanie turystów budzi też targowisko Grand Marché oraz niewielkie muzeum Musée Provincial du Houёt.

Co drugi rok na przełomie marca i kwietnia organizowany jest tu festiwal lokalnych kultur La Semaine Nationale de la Culture („Narodowy Tydzień Kultury”) z muzyką, tańcem i przedstawieniami teatralnymi.

Przemysł

[edytuj | edytuj kod]

Do najważniejszych gałęzi przemysłu zalicza się włókiennictwo (bawełna) i przemysł spożywczy (młyny, olejarnie, rzeźnie, łuszczarnie ryżu). Jest to też ważny ośrodek handlu bydłem.

Transport

[edytuj | edytuj kod]

Bobo-Dioulasso położone jest na jedynej linii kolejowej w Burkinie Faso, biegnącej od miasta Kaya do Treicheville niedaleko Banfory. Dawniej linia ta zapewniała połączenie także z miastami w Wybrzeżu Kości Słoniowej (biegła aż do Abidżanu), jednak obecnie granica jest zamknięta dla ruchu pasażerskiego ze względu na panującą w tym państwie niespokojną sytuację polityczną.

W Bobo-Dioulasso działa także lotnisko. Transport drogowy, tak jak we wszystkich krajach Afryki Zachodniej zapewniają głównie taksówki zbiorowe, chociaż działa też regularne połączenie autobusowe z Bamako w Mali oraz z Wagadugu.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Cinquième Recensement Général de la Population et de l’Habitation du Burkina Faso [online], insd.bf [dostęp 2021-01-08] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-09].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Africa on a shoestring, Lonely Planet, 2004, str. 311
  • Nowa Encyklopedia Powszechna PWN, t. I, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997, str. 496