Przejdź do zawartości

Bocian czarnodzioby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bocian czarnodzioby
Ciconia boyciana[1]
Swinhoe, 1873
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

bocianowe

Rodzina

bociany

Rodzaj

Ciconia

Gatunek

bocian czarnodzioby

Synonimy
  • Ciconia ciconia boyciana Swinhoe, 1873
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

     w sezonie lęgowym

     zimowiska

Bocian czarnodzioby[3] (Ciconia boyciana) – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny bocianów (Ciconiidae), zamieszkujący wschodnią Azję. Jest bliskim krewnym europejskiego bociana białego, przez wiele lat uważano go za jego podgatunek[4] (używana wówczas nazwa systematyczna brzmiała C. ciconia boyciana[1]).

Występowanie

Gniazduje w południowo-wschodniej Syberii (Rosja) i północno-wschodnich Chinach. Zimuje głównie w południowych i południowo-wschodnich Chinach, rzadziej w Japonii, Korei i na Tajwanie[4][5].

Historycznie bocian czarnodzioby gniazdował także w Japonii i Korei, ale w drugiej połowie XX wieku tamtejsze populacje wyginęły z powodu polowań i dewastacji jego siedlisk. Japończycy, starając się odbudować gatunek, dokonywali reprodukcji wykorzystując do tego bociany z Rosji. W 2007 roku[6] program osiągnął sukces – po 43 latach przerwy na wolności wykluł się bocian czarnodzioby.

Morfologia

Od bociana białego różni się czarnym dziobem i czerwoną obwódką wokół oka. Obie płcie wyglądają podobnie, samica jest nieco mniejsza od samca.

Długość ciała 110–115 cm, rozpiętość skrzydeł 195–200 cm. Masa ciała: samce około 5,2 kg, samice około 4,35 kg[5].

Ekologia

Gniazduje na wysokich drzewach i sztucznych konstrukcjach, takich jak słupy elektryczne. Żywi się rybami i małymi zwierzętami. Żeruje na otwartych, zwykle słodkowodnych terenach podmokłych, czasami na przybrzeżnych równiach pływowych. Często żeruje w płytkiej wodzie (2-3 cm), odwiedza też pola ryżowe[2].

Status

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje bociana czarnodziobego za gatunek zagrożony wyginięciem (EN – endangered) nieprzerwanie od 1994 roku. Liczebność populacji szacuje się na około 1000–2499 dorosłych osobników. Trend liczebności populacji uznawany jest za spadkowy. Do głównych zagrożeń dla gatunku należy wylesianie, osuszanie terenów podmokłych na potrzeby rolnictwa, przełowienie oraz niepokojenie przez ludzi[2].


Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Ciconia boyciana, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Ciconia boyciana, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Systematyka i nazewnictwo polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Ciconiidae Sundevall, 1836 - bociany - Storks (Wersja: 2015-09-05). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-03-22].
  4. a b Oriental White Stork (Ciconia boyciana). IBC The Internet Bird Collection. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-09)]. (ang.).
  5. a b N. Bouglouan: Oriental Stork. [w:] oiseaux-birds.com [on-line]. [dostęp 2021-03-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-12)]. (ang.).
  6. WikiNews - Dziko żyjące bociany czarnodziobe po raz pierwszy od 40 lat złożyły jaja

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]