Bociany (obraz Józefa Chełmońskiego)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bociany
Ilustracja
Autor

Józef Chełmoński

Data powstania

1900

Medium

Olej na płótnie

Wymiary

150 × 198 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Warszawa

Lokalizacja

Muzeum Narodowe w Warszawie

Bociany – obraz Józefa Chełmońskiego z 1900 wykonany techniką olejną na płótnie, znajdujący się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie[1].

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Obraz powstał w okresie, kiedy Chełmoński po powrocie z Monachium zamieszkał w mazowieckiej wsi Kuklówka, i malował szereg obrazów o tematyce wiejskiej, głównie krajobrazy pól, dzikiego ptactwa, pracujących w polu ludzi[2].

Bociany powstały w 1900[3] wystawiono po raz pierwszy w warszawskiej galerii Zachęta rok później, w 1901. Krytyka chwaliła obraz za uchwycenie specyficznie polskiego charakteru przyrody, typów ludzkich oraz za nastrój.

Oracz wraz z towarzyszącym mu synem przypatrują się bocianom na niebie. Siedzą pośród zielonej, pełnej kwiatów łąki, odpoczywając i posilając się z dwojaków w przerwie wiosennej orki[4]. Na horyzoncie widać rząd brązowych wiejskich chałup krytych strzechami, wraz z topolą i z bocianim gniazdem. Z boku stoją dwa woły na zaoranym już kawałku pola[1].

Chełmoński pokazuje tu wieś od strony nieefektownej, codziennej, dla niektórych nawet brzydkiej. Z wielkim talentem łączy uchwycony charakter chwili, lot ptaków czy zapatrzenie grupy postaci z detalem krajobrazu, jego matowymi barwami i statycznością[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Bociany. Muzeum Narodowe w Warszawie. [dostęp 2018-12-01].
  2. Chełmoński Józef, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-12-01].
  3. Józef Chełmoński „Bociany” » Niezła sztuka, Niezła sztuka, 25 kwietnia 2019 [dostęp 2020-12-14] (pol.).
  4. Alfred Ligocki 1983 ↓, s. 66.
  5. Joanna Krzymuska: Józef Chełmoński. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1978, s. 10, seria: Malarstwo polskie. Monografie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]