Bocja siatkowana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bocja siatkowana
Botia lohachata[1]
Chaudhuri, 1912
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd karpiokształtne
Rodzina Botiidae
Rodzaj Botia
Gatunek bocja siatkowana

Bocja siatkowana[2] (Botia lohachata) – gatunek słodkowodnej ryby z rodziny Botiidae. Bywa hodowana w akwarium. Jest podobna do blisko spokrewnionego gatunku Botia almorhae, z którym bywała utożsamiana.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec XX wieku Botia lohachata została uznana przez A. Menona za synonimiczną nazwę B. almorhae[3], ale wielu autorów uznaje bocję siatkowaną za odrębny gatunek[4]. Natomiast Steven Grant dopatruje się w obrębie B. almorhae s.l. pięciu odrębnych, acz blisko spokrewnionych gatunków[5].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje w strefie przydennej na rozlewiskach i bagnach rzek Azji Południowej, głównie w wodach Pakistanu, Indii, Bangladeszu), gdzie w poszukiwaniu pokarmu przeszukuje muliste dno.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Od głowy i grzbietu ciało ubarwione jest jasnożółto, z ciemniejszymi plamami układającymi się na kształt litery Y tworząc wzór na kształt "siatki". Wzór ten zanika w partii brzusznej. Pomiędzy dużymi plamami znajdują się mniejsze, również ciemne plamki. Płetwa ogonowa jest mocno wcięta i występują na niej ciemne rzędy plam. Nasada tej płetwy jest szeroka.

Dorasta do około 11 cm długości[6], w akwarium bywa mniejsza.

Warunki hodowlane w akwarium[edytuj | edytuj kod]

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik min. 80 l.
Oświetlenie słabe, przytłumione
Temperatura wody 23–27 °C (okresowo do 30)
Twardość wody miękka do średniotwardej
Skala pH 6,5–7,5
pokarm żywy, mrożony

Biotop[edytuj | edytuj kod]

Żyje w grupie i jest na ogół towarzysko nastawiona do innych. Czasami jednak bywa agresywna nękając inne ryby[7]. W akwarium zamieszkuje dolną strefę o lekkim i miękkim podłożu. Lubi wolne przestrzenie jak i gęste zarośla z kryjówkami z roślin, korzeni i kamieni dla zapewnienia sobie schronienia, w których też przebywa za dnia. Na poszukiwanie pokarmu wyrusza wieczorem i wczesną nocą. Odżywia się szczątkami i drobnymi kręgowcami.

Choroby[edytuj | edytuj kod]

Bocja siatkowana jest rybą, która jak i inne bocje jest narażona na ichtioftiriozę wywoływaną przez kulorzęska (Ichthyophthirius multifiliis)[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Botia lohachata, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Stanislav Frank: Wielki atlas ryb. Przekład: Henryk Szelęgiewicz. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1974.
  3. A. G. K. Menon. The Fauna of India and the adjacent countries. „Pisces”. IV (Teleostei - Cobitoidea. Part 2. Cobitidae.), 1992 (ang.). 
  4. W. Eschmeyer wymienia następujących autorów: Shrestha 1978, Ataur Rahman 1989, Talwar & Jhingran 1991, Sen 1995, Karmakar 2000, Mirza 2003, Ataur Rahman 2003, Grant 2007 i Shestha 2008. Bibliografia w: Eschmeyer, W. N. & Fricke, R.: Catalog of Fishes electronic version (14 July 2011) (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 18 września 2011].
  5. S. Grant. Fishes of the genus Botia Gray, 1831, in the Indian region (Teleostei: Botiidae). „Ichthyofile (wydanie elektroniczne)”. 2, s. 1–106, 2007 (ang.). 
  6. Botia lohachata. (ang.) w: Froese, R. & D. Pauly. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org [dostęp 31 marca 2009]
  7. Ulrich Schliewen, Wodny świat akwarium, Muza SA, Warszawa, 1998, ​ISBN 83-7079-701-6​, str. 93
  8. Ivan Petrovický, Tropikalne ryby akwariowe, Państwowe Wydawnictwa Rolnicze i Leśne, Warszawa, 1985, ​ISBN 83-09-00975-5​, str 213

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]