Bodegraven

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bodegraven
Ilustracja
Wiatrak Arkduif
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Holandia

Prowincja

Holandia Południowa

Powierzchnia

38,5 km²

Populacja (2007)
• liczba ludności
• gęstość


19 348
516 os./km²

Kod pocztowy

2410–2411

Plan Bodegraven
Położenie na mapie Holandii Południowej
Mapa konturowa Holandii Południowej, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Bodegraven”
Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Bodegraven”
Ziemia52°05′09″N 4°44′40″E/52,085833 4,744444
Strona internetowa
Demografia Bodegraven
Fort Wierickerschans

Bodegraven – miasto w Holandii, w prowincji Holandia Południowa. Do 2011 roku istniała gmina Bodegraven, w skład której oprócz miasta Bodegraven wchodziły miejscowości Meije i Nieuwerbrug. 1 stycznia 2011 gmina Bodegraven została połączona z gminą Reeuwijk w gminę Bodegraven-Reeuwijk.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Bodegraven leży w samym środku Randstad, w jednakowej odległości ok. 30 km od głównych miast regionu: Rotterdamu, Amsterdamu, Hagi i Utrechtu, po obu brzegach rzeki Oude Rijn (Stary Ren). W granicach miasta znajdują się śluzy na tej rzece. Najstarsza część miasta położona jest na północnym brzegu rzeki, wokół kościoła St. Galluskerk.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W skład miasta wchodzi 6 dzielnic: Noord, Centrum, Dronenwijk, Broekvelden, Zuidzijde i Weideveld (nowa dzielnica w budowie). W Bodegraven wydzielono 3 tereny specjalnie dla przedsiębiorstw komercyjnych i przemysłowych: Broekvelden, Groote Wetering i Rijnhoek (w trakcie powstawania).

Dane statystyczne[edytuj | edytuj kod]

Populacja

Według danych z 1 stycznia 2009 gmina Bodegraven liczyła 19 471 mieszkańców. 5 368 stanowiły osoby do 20 roku życia, zaś liczba osób po 55 roku życia wynosiła 5 114[1].

Powierzchnia

Gmina zajmowała powierzchnię 3 850 ha, z czego tereny zielone 82,8 ha i liczą około 8 500 drzew, a tereny wodne obejmują 20 ha[1].

Edukacja

W mieście znajduje się 9 szkół podstawowych (w tym 4 protestanckie, 4 katolickie i 1 państwowa) oraz 1 szkoła średnia będąca filią St. Antoniuscollege w Goudzie.

Religia

W Bodegraven działa 11 różnych grup wyznaniowych. W mieście znajduje się 7 kościołów i 1 meczet.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bodegraven było zamieszkiwane już w czasach Imperium rzymskiego[2]. Strzegło wówczas jego północnych granic, leżąc na Limes Germanicus. Rzymianie zbudowali też drogę oraz forty graniczne tzw. kasztele, m.in. w Woerden i Zwammerdam. Poświadczyły te fakty wykopaliska archeologiczne. Znalezione przedmioty są eksponowane w urzędzie miasta[3]. O późniejszych losach rzymskiej osady niewiele wiadomo. Na mapie z 890 roku w miejscu obecnego Bodegraven zaznaczono nazwę "Bodello", natomiast w późniejszych okresach historycznych pojawiła się kilkakrotnie nazwa "Bodelograven", która najprawdopodobniej dała początek dzisiejszej nazwie miasta. Przypuszcza się, że nazwa miasta i jego herb wzięły swój początek od rodziny (Graven van Bodelo), która je posiadała. Inna legenda mówi o przybyciu w te okolice dostojnego wysłannika (bode), który zmarł i został pogrzebany (graven) w tych okolicach. W herbie miasta widać kapelusz owego dostojnika oraz dwie łopaty[4].

Pewne jest istnienie niewielkiej osady ok. roku 1050. Przez dwa wieki toczył się spór o zawładnięcie miejscowością pomiędzy hrabiami holenderskimi a biskupem Utrechtu. W 1257 na mocy orzeczenia sądu Bodegraven stało się własnością hrabstwa graafschap Holland. Pod koniec średniowiecza tereny wokół Bodegraven zmeliorowano, a ok. 1350 powstała śluza na Oude Rijn. W 1672, podczas wojny Republiki Zjednoczonych Prowincji z Anglią, Francją Münsterem i Kolonią Bodegraven znalazło się tuż za Holenderską Linią Wodną – barierą mającą powstrzymać postępy wojsk francuskich. Francuzom jednakże udało się ją sforsować podczas zimy, gdyż woda zamarzła, a Bodegraven zostało przez nich zniszczone podczas wycofywania się przed kontratakującymi wojskami holenderskimi. Na krótko po tych wydarzeniach wzniesiono fort Wierickerschans położony na wschód od miasta[2][5].

Miasto rozwijało się odtąd bez przeszkód aż do 1870, kiedy to strawił je pożar, który rozprzestrzenił się z miejscowej piekarni. Spłonęło ponad sto domów w mieście, w tym budynek siedziby władz miasta wraz z archiwum, a 130 rodzin zostało z dnia na dzień bezdomnymi. Ogólnokrajowa zbiórka pieniężna pozwoliła na szybką odbudowę miasta. W XX wieku Bodegraven rozrosło się. W pierwszej dekadzie tego stulecia rozbudowano je w kierunku południowym do linii kolejowej, a w latach 50. XX wieku w kierunków północnym, do trasy A12[2].

Handel[edytuj | edytuj kod]

Przechowywanie serów
Wiatrak De Arkduif w Bodegraven
Zabudowa Bodegraven
Kościół St. Galluskerk

Bodegraven znane jest jako ośrodek handlu serami. Rynek handlu serami został oficjalnie utworzony w 1882, zaś od 1884 w Bodegraven odbywały się w każdy wtorek rano targi sera (chłopi przywozili bryczkami wyprodukowane sery na sprzedaż), które zlikwidowano w 2001, lecz miasto w dalszym ciągu odgrywa ważną rolę w produkcji, przechowywaniu i eksporcie serów, zorganizowanych w sposób współczesny. Zlokalizowane są tu wielkie hurtownie serów: De Groot - Verbrug Kaas, Kaashandel G. v.d. Heiden, Noordhoek Cheese oraz Zijerveld en Veldhuyzen BV[3].

W Bodegraven produkowano do 1998 roku szampony do włosów o nazwie Andrélon. Firmę założył w latach 40. XX wieku André de Jong. W 2005 fabrykę całkowicie zamknięto, a produkcję wyrobów kosmetycznych przeniesiono m.in. do Polski. Obecnie firma znajduje się w rękach koncernu Unilever. Budynki fabryki zostały w 2007 przebudowane na kompleks z apartamentami mieszkalnymi Phoenix.

Kultura i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

W Bodegraven znajduje się dom kultury Het Evertshuis, w którym mieszczą się: biblioteka publiczna, sala gimnastyczna, teatr i sale konferencyjne, a na poddaszu muzeum sera. Ponadto mieszkańcy mogą korzystać z basenu De Kuil. W pobliżu miasta położone są tereny rekreacyjne: Reeuwijkse Hout, Reeuwijkse plassen i Nieuwkoopse plassen, głównie nadające się do uprawiania sportów wodnych oraz trasy przeznaczone do spacerów i wycieczek rowerowych.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

 • Dwa wiatraki: De Arkduif z 1697 i De Weypoortse Molen[6]
 • Muzeum sera Kaasmuseum Bodegraven przedstawiające dawną procedurę wyrobu sera wiejskiego boerenkaas[7]
 • Pomnik sera na placu przed kościołem Sint Galluskerk, który postawiono w 1984, aby uczcić 100-lecie istnienia wtorkowych targów sera[4]
 • Śluza wodna położona w centrum miasteczka[6]
 • Fort De Wierickerschans położony między Bodegraven i Nieuwerbrug[6][5]
 • Kościół St. Galluskerk, dawny kościół katolicki, obecnie protestancki, nazwany od Gallusa z Helwecji
 • Kościół rzymskokatolicki Willibrorduskerk z 1865, nazwany na cześć Wilibrorda z Utrechtu, wybudowany według projektu Cuypersa

Stacja kolejowa[edytuj | edytuj kod]

W Bodegraven znajduje się dworzec kolejowy (skrót Bdg), który został założony w 1878. Od grudnia 2006 na stacji zatrzymuje się dwa razy na godzinę pociąg międzymiastowy Intercity z Leiden do Utrechtu. Jest to jedyna stacja pomiędzy Alphen aan den Rijn i Woerden[8].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

 • W pobliżu Bodegraven przebiega autostrada A12 (Haga – Utrecht – Arnhem – granica niemiecka) i droga ekspresowa N11 (Leiden – Bodegraven), która łączy A4 (Amsterdam – Delft – Schiedam – Pernis – Halsteren – granica belgijska) z A12 przy Bodegraven
 • Autobus komunikacji miejskiej nr 178 (Bodegraven – Reeuwijk – Gouda)
 • Dwa autobusy komunikacji lokalnej: linia nr 450 (Bodegraven – Zwammerdam – De Meije – Zegveld – Woerden – Nieuwerbrug – Waarder – Driebruggen) i linia nr 486 (Reeuwijk-Brug – Reeuwijk-Dorp – Tempel – Gouda – Sluipwijk – Driebruggen – Bodegraven)

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Gemeente Bodegraven. bodegraven.nl. [zarchiwizowane z tego adresu (2002-09-26)]. (niderl.)
 2. a b c Historia miasta na stronie Koła Historycznego w Bodegraven. historischekringbodegraven.nl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-09)]. (niderl.)
 3. a b Historia i współczesność Bodegraven. bodegraven.digicity.nl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-27)]. (niderl.)
 4. a b Kaasdorp aan Rijn (niderl.)
 5. a b De Wiericker Schans. xs4all.nl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-09)]. (niderl.)
 6. a b c Cultuur in de gemeente Bodegraven. geeky.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-02-07)]. (niderl.)
 7. Muzeum wyrobu sera w Bodegraven (niderl.)
 8. Station Bodegraven (niderl.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]