Bodnant Garden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bodnant Garden
Ilustracja
Azalie przy strumyku
Państwo  Wielka Brytania
Księstwo  Walia
Miejscowość koło Tal-y-Cafn
Powierzchnia 32 ha
Data założenia 1875
Położenie na mapie Conwy
Mapa lokalizacyjna Conwy
Bodnant Garden
Bodnant Garden
Położenie na mapie Walii
Mapa lokalizacyjna Walii
Bodnant Garden
Bodnant Garden
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Bodnant Garden
Bodnant Garden
Ziemia53°14′03,12″N 3°48′02,16″W/53,234200 -3,800600
Strona internetowa

Bodnant Garden (wal. Gardd Bodnant) – ogród botaniczny i arboretum o powierzchni 32 ha, położony koło miejscowości Tal-y-Cafn, w hrabstwie Conwy, w Walii. Jeden z najbardziej widowiskowych i podziwianych ogrodów w Wielkiej Brytanii, znany ze swojej kolekcji roślin. Jest własnością National Trust[1][2]. Rosną w nim jedne z najwyższych Wielkiej Brytanii metasekwoi chińskich[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bodnant House

W 1874 roku Henry David Pochin, chemik-wynalazca, syn wolnego chłopa z Leicestershire nabył majątek w Bodnant, na który składało się 25 okolicznych gospodarstw. Dom w Bodnant został zbudowany w 1792 roku. Pochin przebudował go i rozbudował dając mu nową fasadę. Założył również ogród dolny, tzw. Dell i trakt spacerowy Laburnum Walk, a w 1882 roku zbudował kolo domu ogród zimowy oraz mauzoleum rodzinne, nazwane Poem. Po jego śmierci w 1895 roku majątek odziedziczyła jego córka Laura; wyszła ona za prawnika Charlesa McLarena, który w 1911 roku uzyskał tytuł Barona Aberconway. W 1938 roku Henry Duncan, 2. Baron Aberconway, zakupił w Gloucestershire folly Pin Mill i przeniósł go do Bodnant, ustawiając przy Canal Terrace. W 1949 roku Duncan przekazał ogród w Bodnant jako darowiznę na rzecz National Trust. Z darowizny wyłączony został dom, w którym rodzina darczyńcy mieszka do dziś[4].

Ogród[edytuj | edytuj kod]

Bodnant jest położony nad rzeką Conwy. W ogrodzie rosną duże, rodzime drzewa, z których wiele pochodzi z 1792 roku. Ogród składa się z dwóch części: część górnej wokół domu, złożonej z ogrodów tarasowych (Terrace Gardens) i trawników i części dolnej, Dell, utworzonej przez dolinę rzeki Hiraethlyn, obejmującej dziki ogród (Wild Garden) i Pinetum. Zakładanie ogrodów rozpoczęto w 1875 roku, a ich ostateczny wygląd jest efektem pracy czterech pokoleń Aberconwayów. Obecnie w skład ich majątku wchodzi 32 ha otwartego dla publiczności ogrodu w Bodnant, w tym jego części składowe: Upper Rose Terrace, Croquet Terrace, North Garden, Lily Terrace, Pergola i Lower Rose Terrace, Canal Terrace (razem z Pin Mill), Big Rockery, Dell, Waterfall, Round Garden i słynny 55-metrowy tunel kwiatowy, uformowany przez złotokapy, które kwitną od połowy maja do początku czerwca. W latach 1904–1914 w pobliżu domu istniały tarasy w stylu włoskim[4].

Ogród w Bodnant ze względu na swoje botaniczne kolekcje cieszy się światową renomą. Dzięki ekspedycjom botanicznym ponad sto lat temu zgromadzono (drogą nasion i sadzonek) fenomeny natury z całego świata[2].

W zależności od pory roku w Bodnant podziwiać można następujące gatunki roślin:

Ogród w Bodnant ma jedne z najwyższych na Wyspach Brytyjskich sekwoi. Mamutowiec olbrzymi posadzony został, według tabliczki informacyjnej, w 1890 roku i mierzy 29,3 m wysokości (maj 2010). Sekwoja wieczniezielona była najwyższą w obrębie podgatunku Coast Redwood dotychczas zmierzoną, mając według strony internetowej Redwood World 46,25 m[6].

Bodnant Garden Center[edytuj | edytuj kod]

W Bodnant Garden Centre dokonuje się selekcji sadzonek najładniejszych roślin Bodnant Garden do uprawiania we własnych szklarniach. We współpracy z National Trust Garden uprawia się tu i sprzedaje wiele odmian roślin dostępnych tylko w Bodnant, a zatrudniony w Bodnant Garden Centre personel zawsze służy klientom radą i pomocą[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bodnant Estate: Bodnant Garden (ang.). www.bodnant-estate.co.uk. [dostęp 2014-06-27].
  2. a b National Trust: Bodnant Garden (ang.). www.nationaltrust.org.uk. [dostęp 2014-06-27].
  3. MonumentalTrees.com: The dawn redwood (Metasequoia glyptostroboides) (ang.). www.monumentaltrees.com. [dostęp 2014-06-27].
  4. a b DiCamillo Companion: Bodnant Hall (Bodnant Garden) (ang.). www.dicamillocompanion.com. [dostęp 2014-06-27].
  5. Snowdonia: Bodnant Garden (ang.). snowdoniaguide.com. [dostęp 2014-06-27].
  6. Redwood World: Tal-y-Cafn – Bodnant Gardens (Caernarvonshire) (ang.). www.redwoodworld.co.uk. [dostęp 2014-06-27].
  7. Bodnant Garden Centre: Garden Centre (ang.). bodnant-plants.co.uk. [dostęp 2014-06-27].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]