Boemund VII

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Boemund VII
hrabia Trypolisu
Okres od 1275
do 19 października 1287
Dane biograficzne
Data śmierci 19 października 1287
Ojciec Boemund VI
Matka Sybilla
Żona Małgorzata de Beaumont
Dzieci brak

Boemund VII de Poitiers (zm. 19 października 1287) – hrabia Trypolisu i tytularny książę Antiochii od 1275 roku.

Syn Bemunda VI (zm. 1275) i jego żony – Sybilli z Małej Armenii. Brat Lucii z Trypolisu. Kiedy jego ojciec zmarł i zostawił mu Trypolis, Boemund był maloteni. Regentką została jego matka Sybilla, a pretensje do regencji zgłosił także Hugo I, król Jerozolimy i Cypru, jako najbliższy żyjący krewny Boemunda płci męskiej. Sybilla mianowała Bartolomeusza, biskupa Tortosa, bajlifem.

W latach 1275-1277 małoletni Boemund przebywał w Armenii, pod opieką króla Leona III. W 1277 powrócił do Palestyny. W Akce mianował Roger z San Severino regentem dla Karola Andegaweńskiego. W tym samym roku pokłócił się ze swoim wasalem, Gwidonem II ze wpływowego rodu Embriaco. Boemund zastał Trypolis słaby i podzielony między dwa stronnictwa; rzymskie pod wodzą Pawła z Segni, biskupa Trypolisu, i armeńskie pod wodzą Sybilli i Bartolomeusza. Paweł z Segni był popierany przez Guillaume de Beaujeu, nowego wielkiego mistrza templariuszy i ród Embriaco, który na co dzień był przeciwny templariuszom. W styczniu 1282 Boemund stłumił bunt rodu Embriaco i templariuszy. 16 lipca 1281 zawarł pokój z Kalawunem. 20 czerwca 1287 utracił Laodyceę na rzecz Kalawuna.

Poślubił Małgorzatę de Beaumont (z Akki), córkę Ludwika z Akki (najmłodszego syna Jana z Brienne i jego trzeciej żony – Berengarii z Leonu), Agnieszki de Beaumont. Para nie miała dzieci. Boemund zmarł bezpotomnie.

Poprzednik
Boemund VI
Hrabia Trypolisu
1275-1287
Następca
Lucia z Trypolisu