Boeuf Stroganow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Boeuf Stroganow

Boeuf Stroganow (nazwa od bœuffranc.wołowina” i nazwiska rosyjskiego generała i urzędnika Aleksandra Grigorjewicza Stroganowa[1]) – popularne danie, w Polsce nazywane Strogonow – poniekąd błędnie z racji oryginalnego nazewnictwa, ale tak jak w innych krajach świata, w Polsce przyjęła się nazwa, która funkcjonuje w gastronomii.

Nazwa dania, będącego kombinacją tradycji kuchni francuskiej (smażona wołowina z sosem) i rosyjskiej (sos jest dodawany do potrawy, a nie osobno), ma pochodzić od hrabiego Aleksandra Grigorjewicza Stroganowa, rosyjskiego generała, ministra i gubernatora[2].

Jest to wołowina krojona w wąskie paski (2 cm x 1 cm), smażona z cebulą i pieczarkami, według niektórych przepisów także z dodatkiem ogórków kiszonych i przecierem pomidorowym, pieprzem i solą. Sos może być zagęszczony mąką lub śmietaną oraz doprawiony do smaku słodką papryką[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Według źródeł powołujących się na Słownik kulinarny Wiliama Wasylewicza Pochliobkina. Hasło (boeuf) stroganow w: Władysław Kopaliński, Słownik eponimów czyli wyrazów odimiennych, s. 253, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1996. ISBN 83-01-11978-0 łączy pochodzenie nazwy z hrabią Pawłem Aleksandrowiczem Stroganowem, por. wyjaśnienie w poradni językowej PWN
  2. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2016-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)].
  3. Boeuf Stroganow z kluseczkami. Klasyka kuchni polskiej – Smaki Kuchni – najlepsze smaki kulinarne – przepisy, porady, inspiracje w kuchni [online] [dostęp 2023-08-20] (pol.).