Bogdaniec (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bogdaniec
gmina wiejska
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Powiat

gorzowski

TERYT

4081001022

Siedziba

Bogdaniec

Wójt

Krystyna Irena Pławska

Powierzchnia

112,12 km²

Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności


7080[1]

• gęstość

63,4 os./km²

Nr kierunkowy

95

Tablice rejestracyjne

FGW

Adres urzędu:
ul. Mickiewicza 45
66-450 Bogdaniec
Szczegółowy podział administracyjny
Plan gminy Bogdaniec
Liczba sołectw

21

Położenie na mapie powiatu
Położenie na mapie powiatu
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Bogdaniec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Bogdaniec”
Ziemia52°41′N 15°04′E/52,683333 15,066667
Strona internetowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Portal Polska

Bogdaniecgmina w województwie lubuskim, w powiecie gorzowskim ziemskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.

Siedzibą gminy jest Bogdaniec, położony 5 km na zachód od granic administracyjnych Gorzowa Wielkopolskiego. Gmina leży na szlaku komunikacyjnym Berlin-Kostrzyn nad Odrą-Gorzów Wielkopolski-Kaliningrad (droga wojewódzka nr 132 – dawny przebieg drogi krajowej nr 22 i dalej od Gorzowa Wlkp. droga krajowa nr 22), przebiegającym szlakiem dawnej Reichsstrasse nr 1 z Berlina do Królewca oraz przy linii kolejowej nr 203.

30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 6598 osób[2].

Struktura powierzchni[edytuj | edytuj kod]

Według danych z roku 2002[3] gmina Bogdaniec ma obszar 112,12 km², w tym:

 • użytki rolne: 68%
 • użytki leśne: 21%

Gmina stanowi 9,28% powierzchni powiatu.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Dane z 30 czerwca 2004[2]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób % osób % osób %
populacja 6598 100 3329 50,5 3269 49,5
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
58,8 29,7 29,2
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Bogdaniec w 2014 roku[1].


Piramida wieku Gmina Bogdaniec.png

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osadnictwo pierwotne na terenie obejmującym gminę koncentrowało się głównie na wyższych niezalewanych przez Wartę terenach, wzdłuż krawędzi pradoliny, tj. wzdłuż drogi Gorzów – Kostrzyn, a także w mniejszym stopniu w sąsiedztwie wsi Racław i Stanowice na wysoczyźnie gorzowskiej. W okresie średniowiecza, na najkorzystniejszych dla osadnictwa terenach obecnej gminy, powstały najstarsze tutaj wsie: Jenin, Łupowo, Racław i Stanowice (XIII w.). Mieszkańcy znajdowali na wysoczyźnie pola pod uprawę zbóż, a w dolinie łąki na paszę dla bydła. Mieli prawo łowiectwa i zbieractwa na terenie zalewowym. Początek kolonizacji, na tym odcinku pradoliny toruńsko-eberswaldzkiej, można określić na 1686 rok, kiedy to z inicjatywy władz miejskich Gorzowa, założono wieś Chwałowice (Landsberg Hollander). W 1726 r. powstały kolejne wsie: Jeninek, Podjenin oraz Jeniniec.

Zabytki gminy[edytuj | edytuj kod]

Bogdaniec:

 • Muzeum Budownictwa i Techniki Wiejskiej, obecnie siedziba Muzeum Lubuskiego im.Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. "Zagroda młyńska" w Bogdańcu znajdujące się w zabytkowym młynie z 1826 roku wzniesionym w konstrukcji szkieletowej. Muzeum mieści w swoich wnętrzach rekonstrukcję mieszkania młynarza, narzędzia i maszyny związane z produkcją chleba i mąki. Ciekawa jest również kolekcja młynków. W położonych nieopodal budynkach gospodarczych obejrzeć można kuźnię oraz kolekcję wozów,bryczek i sań.

Warto tu zajrzeć,by obejrzeć wnętrze domu młynarza, sprawne urządzenia do mielenia zboża oraz niespotykaną kolekcję młynków. Dla tej miejscowości warto poświęcić więcej czasu i sił by przemierzyć4 km ścieżką spacerowo-edukacyjną i dowiedzieć się o "ptasim budziku" w wędrówkach drzew rezerwatu Bogdaniec III czy mieszkańcach kop chrustu.

Jenin:

 • Kościół klasycystyczny według projektu Papritza.

Łupowo:

 • Kościół neobarokowy, murowany z cegły i otynkowany. Wieża szachulcowa zwieńczona hełmem z latarnią zakończoną wiatrowskazem,

na którym widnieje data: 1909. Cmentarz protestancki.

Stanowice:

 • Kościół z XV wieku, odnowiony w 1771 roku (dobudowanie barokowej kaplicy i szachulcowej wieży)
 • Klasycystyczny pałac z dwoma neobarokowymi skrzydłami i wieżą. Nieopodal park krajobrazowy z aleją grabową.

Racław:

 • Kościół neogotycki z 1863 roku, wzniesiony z granitu, z ceglaną wieżą
 • Dwór neoklasycystyczny z 1901 r.

Jasiniec:

 • Murowany kościół neogotycki z 1896 roku

Chwałowice:

 • Kościół o konstrukcji ryglowej, z muru pruskiego, wybudowany 1790 r. Pierwotnie kościół obiegały trzy empory, do dziś zachowała się tylko jedna. Wewnątrz późnobarokowy ołtarz z końca XVIII wieku. Obok kościoła drewniana dzwonnica z końca XIX wieku.

Podjenin, Jeniniec i Jeninek "Genninschces Hollender":

 • W Podjeninie znajduje się gotycki kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Włostów:

 • Kościół o konstrukcji szachulcowej z 1800 roku, z drewnianą dzwonnicą z XIX wieku, przebudowany w latach 1974-1975 pod wezwaniem św.Józefa.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

 • Bogdaniecki Azyl Artystyczny organizowany w noc świętojańską, podczas którego obywa się prezentacja młodego środowiska artystycznego regionu gorzowskiego i zaprzyjaźnionej gminy niemieckiej. Główną atrakcją jest wspólne ognisko i puszczanie wianków na wodę. Rowerowy Rajd Przyjaźni. Organizowany corocznie od 2001 r. zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej w ramach współpracy z gminą Petershagen/Eggersdorf. Rowerzyści pokonują odległość 100 km dzielącą obie gminy.
 • Święto Pieczonego Ziemniaka. Organizowane corocznie w miejscowości Jeniniec, wieńcząca całoroczny trud pracy rolnika. W tym dniu prezentują oni największe i najciekawsze okazy płodów rolnych. Atrakcją festynu są różnorodne potrawy z ziemniaków. Impreza ma również charakter rekreacyjno – sportowy.
 • Żużlowy Puchar. Na minitorze w Stanowicach od 6 lat odbywa się Turniej Grand Prix o Puchar Wójta Gminy oraz Mikołajkowy Turniej rozgrywany w pięknej zimowej scenerii. Większa część gminy Bogdaniec leży na obszarze pradolin toruńsko- eberswaldzkiej, przebiegającej w kierunku wschód zachód osiągającej pod Gorzowem Wielkopolskim szerokość 22 km. Część północna Gminy to teren górzysty, południowa to teren równinny z licznymi kanałami, przecinającymi żyzne pola. Nie ma w zachodniej Polsce drugiej Gminy o tak odmiennych krajobrazach.

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Na obszarze gminy znajdują się następujące rezerwaty przyrody[4]:

Turystyka i wypoczynek[edytuj | edytuj kod]

 • Pomniki przyrody

– dąb szypułkowy w wieku ponad 250 lat, o obwodzie pnia 527 cm i wysokości 25 m – w Nadleśnictwie i Obrębie Bogdaniec, oddział 237h.

 • Szlaki piesze

– Ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne (leśne)

W 1996 r. na terenie Nadleśnictwa Bogdaniec, Leśnictwa Motylewo została wytyczona ścieżka spacerowo-edukacyjna "Bogdaniec" o długości 4 km. Początek ścieżki przy siedzibie Nadleśnictwa, przebiega przez teren Muzeum Techniki Wiejskiej w Bogdańcu, następnie przez Rezerwaty Bogdaniec III. Ścieżka jest wyposażona w wiatę do odpoczynku, tablice informacyjne, ławki, miejsce na ognisko oraz salę edukacyjną (usytuowaną przy Nadleśnictwie), w której znajduje się sprzęt do prowadzenia wykładów, prelekcji, urządzania wystaw i ekspozycji.

 • Szlaki rowerowe

Szlak nr 4a- niebieski – długości 19,2 km – Gorzów – Chróścik – Racław – Bogdaniec (wzgórza morenowe, kompleksy leśne, długie zjazdy z pięknymi zakosami drogi wśród lasów bukowych o typowo górskim charakterze).

Szlak 4b – niebieski – długości 27,8 km – Gorzów Wlkp.- Wieprzyce – dolina Warty – Gostkowice – Bogdaniec, szlak w dużej części wiodący wałem przeciwpowodziowym nad Wartą, gdzie można zaobserwować niemal o każdej porze roku kaczki, gęsi, rybitwy.

Szlak nr 5 – czarny – potem zielony i żółty – długości 38,2 km wiodący przez Gorzów Wlkp. – Kłodawa – Mironice – Santocko – jezioro Marwicko – Wysoka – Lubno – Stanowice – Bagdaniec (zróżnicowany przyrodniczo, krajobrazowo i krajoznawczo).

Szlak nr 8 – zielony – długości 16,2 km Stanowice – Racław – Łupowo – Chwałowice – Lubczyno bardzo ciekawy historycznie i różnorodny przyrodniczo.

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Gmina partnerska : Petershagen/Eggersdor (Niemcy) – http://www.doppeldorf.de/

Sołectwa[edytuj | edytuj kod]

Bogdaniec, Chwałowice, Gostkowice, Jasiniec, Jenin, Jeninek, Jeniniec, Jeże, Jeżyki, Krzyszczyna, Krzyszczynka, Kwiatkowice, Lubczyno, Łupowo, Motylewo, Podjenin, Racław, Roszkowice, Stanowice, Wieprzyce, Włostów.

Sąsiednie gminy[edytuj | edytuj kod]

Deszczno, Gorzów Wielkopolski, Krzeszyce, Lubiszyn, Witnica

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]