Bogolep (Honczarenko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bogolep
Walerij Honczarenko
biskup aleksandryjski i switłowodski
Kraj działania  Ukraina
Data i miejsce urodzenia 4 grudnia 1978
Switłowodsk
biskup aleksandryjski i switłowodski
Okres sprawowania od 2012
Wyznanie prawosławne
Kościół Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego
Inkardynacja Eparchia aleksandryjska
Śluby zakonne 24 kwietnia 2005
Diakonat 8 sierpnia 2004
Prezbiterat 7 stycznia 2005
Nominacja biskupia 20 grudnia 2012
Sakra biskupia 23 grudnia 2012
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 23 grudnia 2012
Miejscowość Kijów
Miejsce Ławra Peczerska
Konsekrator Włodzimierz (Sabodan)
Współkonsekratorzy Nifont (Sołoducha), Paweł (Łebid), Antoni (Pakanycz), Serafin (Demianiw), Joazaf (Hubeń), Pantelejmon (Poworozniuk), Włodzimierz (Oraczow), Teodozjusz (Snihiriow), Jonasz (Czerepanow), Klemens (Weczeria), Warsonofiusz (Stolar), Damian (Dawydow)

Bogolep, imię świeckie Walerij Walerjewicz Honczarenko (ur. 4 grudnia 1978 w Switłowodsku) – ukraiński biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny urzędniczej. Wykształcenie średnie uzyskał w rodzinnym mieście, następnie ukończył studia na wydziale ekonomicznym Uniwersytetu Technicznego w Kirowohradzie, ze specjalnością finanse i kredyty. W 2001 uzyskał tytuł magistra finansów. Przez trzy lata pracował jako inspektor podatkowy. W 2002 podjął naukę w szkole duchownej w Połtawie, którą ukończył po trzech latach. Będąc jeszcze jej słuchaczem, 8 sierpnia 2004 został wyświęcony na diakona, zaś 7 stycznia 2005 – na kapłana. Święcenia przyjął z rąk biskupa kirowohradzkiego Pantelejmona. Dzięki ukończeniu szkoły duchownej mógł rozpocząć w trybie zaocznym naukę w seminarium duchownym w Kijowie od razu od IV roku i ukończyć szkołę w 2006[1]. Służył już wtedy w katedralnym soborze Narodzenia Matki Bożej w Kirowohradzie oraz był kierownikiem archiwum zarządu eparchii kirowohradzkiej i dziekanem dekanatu kirowohradzkiego. 24 kwietnia 2005 został postrzyżony na mnicha. 23 kwietnia 2006 metropolita kijowski i całej Ukrainy Włodzimierz nadał mu godność ihumena, zaś dwa lata później – godność archimandryty. W 2009 został proboszczem parafii Zaśnięcia Matki Bożej w Kirowohradzie[1].

W 2010 ukończył studia na kierunku psychologia praktyczna na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Wynnyczenki w Kirowohradzie[1].

20 grudnia 2012 otrzymał nominację na biskupa aleksandryjskiego i switłowodskiego. Jego chirotonia biskupia odbyła się trzy dni później w Ławrze Peczerskiej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Antoni (Borowyk)
Biskup aleksandryjski
od 2012
Następca
Nadal sprawuje urząd