Bogumiła Kaniewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bogumiła Kaniewska (2011)

Bogumiła Anna Kaniewska (ur. 1964[1]) – polska filolog i tłumaczka, profesor doktor habilitowana nauk humanistycznych o specjalności historia literatury, literatura współczesna, teoria literatury[2], profesor zwyczajna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Zakładzie Semiotyki Literatury Instytutu Filologii Polskiej, którym obecnie kieruje.

Życiorys[edytuj]

W 1988 roku ukończyła Literaturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1995 obroniła pracę doktorską „Narracja pierwszoosobowa w polskiej prozie współczesnej”, a w 2001 roku habilitowała się na UAM rozprawą „Śladami Tristrama Shandy”. Była wicedyrektorem ds. nauki Instytutu Filologii Polskiej UAM. 1 września 2012 roku została dziekanem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2015 otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych[2]. Decyzją Kolegium Elektorów (przy akceptacji przedstawicieli studentów) w roku 2016 została wybrana na prorektora ds. studenckich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w kadencji 2016–2020.

Jest badaczką literatury XX wieku, uprawia krytykę literacką i tłumaczy prozę anglojęzyczną (Alicja w krainie czarów. Po drugiej stronie lustra)[3]. Jest autorką prac z dziedziny teorii powieści Świat w granicach „ja”. O narracji pierwszoosobowej (1997), Śladami Tristrama Shandy (2000), a także książek o charakterze popularyzatorskim Wiesław Myśliwski (1995), Henryk Sienkiewicz (1999). Swoje doświadczenia dydaktyczne wykorzystała jako współautorka skryptu akademickiego Teoria literatury (wraz z Anną Legeżyńską) oraz książki Literatura polska XX wieku (wraz z Anną Legeżyńską i Piotrem Śliwińskim)[2].

Prowadzi zajęcia dla studentów filologii polskiej z zakresu wiedzy o literaturze, teorii literatury i przemiany form literackich. Jest również promotorem prac licencjackich i magisterskich. Wypromowała liczne grono magistrów oraz doktorów. Jest członkinią kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.

Przypisy

  1. Strona UAM
  2. a b c Bogumiła Kaniewska w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
  3. prof. Bogumiła Kaniewska, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej (pol.). Portal UAM. [dostęp 2015-11-108].