Bogusław Leśnodorski (ur. 1975)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy prawnika. Zobacz też: Bogusław Leśnodorski - historyk.

Bogusław Leśnodorski (ur. 10 lipca 1975) – polski prawnik, prezes klubu piłkarskiego Legia Warszawa w latach 2012–2017[1], w latach 2014–2017 jego współwłaściciel[2].

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył aplikację radcowską (2004) oraz Advanced Management Program (AMP) na IESE Business School (2008)[3] [4].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Od początku kariery zawodowej jest związany z firmą LSW, której jest wspólnikiem i współzałożycielem[4]. Pracował m.in. dla podmiotów reprezentujących przemysł ciężki i wydobywczy, sektor budownictwa i nieruchomości oraz branży medialnej i telekomunikacyjnej. Zasiadał w radach nadzorczych takich spółek jak: Kompania Węglowa S.A., Stalexport S.A., Index Copernicus International S.A., Black Lion NFI S.A., Ferrum S.A.[5] Na początku 2014, wraz z Dariuszem Mioduskim, poinformował o wykupieniu od Grupy ITI 100% udziałów w spółce Legia Warszawa S.A., na skutek czego stał się współwłaścicielem warszawskiego klubu[6]. 22 marca 2017 roku sprzedał swoje udziały Dariuszowi Mioduskiemu i przestał pełnić funkcję prezesa zarządu, obejmując stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej spółki[7]. Po zdobyciu przez Legię mistrzostwa Polski 2017, w czerwcu tego roku zrezygnował z funkcji w radzie nadzorczej spółki i odszedł z działalności w klubie[8]. W czasie jego czteroletniej kadencji jako prezesa Legii Warszawa drużyna trzykrotnie zdobyła Mistrzostwo Polski oraz trzykrotnie Puchar Polski[9]. Zespół odnosił również sukcesy na arenie międzynarodowej – trzykrotnie wystąpił w fazie grupowej Ligi Europy i raz w fazie grupowej Ligi Mistrzów[10]. Ponadto budżet klubu został zwiększony do 250 milionów złotych[9].

Po odejściu z Legii w połowie 2017 został menedżerem skialpinisty Andrzeja Bargiela[11].

Został członkiem Polskiej Rady Biznesu[5]. W 2014 tygodnik „Piłka Nożna” przyznał mu nagrodę dla Człowieka Roku 2013 w polskim futbolu[12]. W 2017 wraz z Maciejem Wandzlem i Aleksandrem Wandzlem wykupił część udziałów w spółce Abstachuje[13].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest prawnukiem Gustawa (profesora gimnazjalnego) i wnukiem Bogusława (profesora Uniwersytetu Warszawskiego i historyka prawa) Leśnodorskich[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]