Bogusław Rybicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bogusław Rybicki
Data i miejsce urodzenia 1 lutego 1940
Poświętne
Prezes Stronnictwa Narodowego „Ojczyzna”
Okres od 1992
do grudnia 1996
Przynależność polityczna Stronnictwo Narodowe „Ojczyzna”
Działacz ZP „Grunwald”
Okres od lata 80. XX wieku
Przynależność polityczna Zjednoczenie Patriotyczne „Grunwald”
Członek PZPR
Okres od 1963
do 1971
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Bogusław Ignacy Rybicki (ur. 1 lutego 1940 w Poświętnym) – polski wydawca, polityk, prawnik, ekonomista, były prezes Stronnictwa Narodowego „Ojczyzna”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

W 1964 ukończył studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu, a w 1973 także studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w administracji publicznej w Dębnie Lubuskim. Następnie był zatrudniony w zakładach przemysłu owocowo-warzywnego w Międzychodzie i Tarczynie. Później przez 5 lat pracował w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie. Przez 10 lat był także przewodnikiem i kierownikiem wycieczek. W 1982 założył i został dyrektorem wydawnictwa „Ojczyzna” (najpierw podziemnego, a potem legalnego). W latach 1990–2000 był redaktorem naczelnym „Tygodnika Ojczyzna”.

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

Od 1963 do 1971 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 80. był członkiem Zjednoczenia Patriotycznego „Grunwald”. W okresie PRL był dwukrotnie aresztowany za rozpowszechnianie narodowych publikacji. W 1989 był współzałożycielem Stronnictwa Narodowego, w którym objął funkcję wiceprezesa. Z listy SN bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski w wyborach parlamentarnych w 1991. Po usunięciu z tej partii, w 1992 współtworzył Stronnictwo Narodowe „Ojczyzna”, którego został prezesem[1]. W grudniu 1996 doprowadził do zjednoczenia tego ugrupowania ze Stronnictwem Narodowo-Demokratycznym[2]. W wyborach parlamentarnych w 1993 bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy komitetu Ojczyzna – Lista Polska, a w wyborach w 1997 z ramienia komitetu Forum Patriotyczne Ojczyzna do Senatu w województwie warszawskim.

Przed wyborami prezydenckimi w 2000 zarejestrował swój komitet wyborczy i rozpoczął zbieranie podpisów pod kandydaturą na prezydenta Polski. W czasie kampanii, UOP przesłał do sądu lustracyjnego dokumenty, mogące świadczyć o współpracy, Rybickiego z SB od 1981, pod pseudonimem Rogulski. Sam Bogusław Rybicki twierdził, iż nie pisał raportów, ani nie pobierał pieniędzy od SB. Ostatecznie jego komitet nie zebrał wymaganych 100 tys. podpisów poparcia. Bogusław Rybicki zrezygnował z dalszego kandydowania, a jego sprawa lustracyjna została umorzona[3]. Hasłami wyborczymi komitetu Bogusława Rybickiego, były: Polak gospodarzem Polski i Polacy narodem właścicieli.

W wyborach samorządowych w 2006 bezskutecznie startował do sejmiku mazowieckiego z listy KW Nasza Warszawa i Mazowsze[4]. Następnie związany był z Ruchem Ludowo-Narodowym. Zasiadał w radzie krajowej zarejestrowanej w latach 2015–2017 partii Jedność Narodu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Roman Ignasiak, Kto jest kim w polityce polskiej, Polska Agencja Informacyjna, Warszawa 1993.