Bogusław Sobczuk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bogusław Sobczuk
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 25 lipca 1947
Złocieniec Polska
Zawód aktor, dziennikarz, konferansjer
Lata aktywności film od 1976

Bogusław Sobczuk (ur. 25 lipca 1947 w Złocieńcu) – polski aktor, dziennikarz i konferansjer.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1971 ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1971 pracował w krakowskiej rozgłośni Polskiego Radia. W 1977 uzyskał uprawnienia aktorskie bez zdawania egzaminu. W latach 70. wspólnie z Jerzym Stuhrem prowadził programy z cyklu Spotkanie z Balladą, a pod koniec lat 80. – Pegaz. Gościnnie występował w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie. Był pracownikiem dydaktycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy kinowe[edytuj | edytuj kod]

Seriale TV[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1968 został skazany na siedem miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata za kolportaż ulotek antypaństwowych podczas wydarzeń marcowych. Spędził dwa miesiące w areszcie tymczasowym. W 1991, na skutek rewizji nadzwyczajnej ministra sprawiedliwości, został uniewinniony przez Sąd Najwyższy[1].

W 2007 został nieprawomocnie skazany na dwa lata pozbawienia wolności w związku z oskarżeniem o wykorzystywanie seksualne syna w latach 2001-2003. Podczas śledztwa nie przyznał się do winy, uznał zarzuty za absurdalne i nazwał je elementem zemsty ze strony byłej partnerki[2]. W 2008 Sąd Apelacyjny uchylił w całości wyrok skazujący i, ze względu na szereg nieprawidłowości w prowadzonym postępowaniu, skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia[3]. Proces rozpoczął się od początku i w 2010 zapadł wyrok uniewinniający[4][5]. W trzecim procesie w 2012 dotyczącym molestowania syna został skazany na osiem miesięcy w zawieszeniu na trzy lata[6]. W 2013 wyrok uprawomocnił się[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]