Przejdź do zawartości

Bohater Pracy Federacji Rosyjskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bohater Pracy Federacji Rosyjskiej
Герой Труда Российской Федерации
Awers
Awers
Ustanowiono

29 marca 2013

Wydano

82

Powyżej

Bohater Federacji Rosyjskiej

Poniżej

Matka-bohater

Wspólna fotografia pierwszych ośmiu z dziesięciu Bohaterów Pracy Federacji Rosyjskiej wraz z prezydentem Rosji, 1 maja 2014

Bohater Pracy Federacji Rosyjskiej (ros. Герой Труда Российской Федерации) – najwyższy tytuł honorowy przyznawany za zasługi w pracy dla państwa i narodu w Federacji Rosyjskiej. Tytuł jest nadawany wyłącznie obywatelom Federacji Rosyjskiej za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz państwa i narodu związane z osiąganiem wybitnych wyników w działalności państwowej, społecznej i gospodarczej mającej na celu zapewnienie dobrobytu i rozwoju Rosji.

Bohater Pracy Federacji Rosyjskiej otrzymuje odznakę tytułu honorowego – Złoty Medal „Bohater Pracy Federacji Rosyjskiej” oraz certyfikat nadania tytułu Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej.

Tytuł Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej jest drugim co do ważności tytułem honorowym w Rosji po Bohaterze Federacji Rosyjskiej. W przypadku nadania jednej osobie zarówno tytułu Bohatera Federacji Rosyjskiej, jak i tytułu Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej w jego rodzinnej miejscowości, na podstawie dekretu Prezydenta Federacji Rosyjskiej, stawia się jej popiersie z brązu z odpowiednim opisem.

Historia odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Złoty Medal „Bohater Pracy Federacji Rosyjskiej” na rosyjskim znaczku pocztowym z 2014

W sierpniu 2012 r. w Tiumeniu na konferencji międzyregionalnego ruchu społecznego „W obronie ludzi pracy!” wystosowano apel do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o wprowadzenie w Rosji tytułu „Bohatera Pracy”, wzorowanego na sowieckim tytule Bohatera Pracy Socjalistycznej[1].

Tytuł Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej został ustanowiony przez Prezydenta Rosji 29 marca 2013 roku Dekretem nr 294 „O ustanowieniu tytułu Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej”[2][3]. Dekret zatwierdził Regulamin tytułu honorowego Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej, opis insygniów tytułu honorowego – Złoty Medal „Bohater Pracy Federacji Rosyjskiej”, rysunek medalu, wzór certyfikatu nadania tytułu oraz wzór legitymacji Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej.

Jak zapowiedział prezydent Rosji Władimir Putin, tytuł ten będzie przyznawany corocznie w święto 1 maja[4].

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

 • Tytuł Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej jest najwyższym tytułem honorowym przyznawanym dla wyróżnienia specjalnych zasług w pracy dla państwa i narodu.
 • Tytuł Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej nadawany jest obywatelom Federacji Rosyjskiej, którzy osiągnęli wybitne wyniki w działalności państwowej, społecznej i gospodarczej, wnieśli znaczący wkład w społeczno-gospodarczy rozwój kraju, w tym rozwój przemysłu i rolnicza, transportu, budownictwa, nauki, kultury, edukacji i ochrony zdrowia oraz w innych obszarach działalności.
 • Tytuł Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej nadawany jest obywatelom Federacji Rosyjskiej, których wyróżnienia w pracy z reguły były wcześniej uhonorowywane innymi odznaczeniami państwowymi Federacji Rosyjskiej.
 • Bohater Pracy Federacji Rosyjskiej otrzymuje:
  • odznakę tytułu honorowego – złoty medal „Bohater Pracy Federacji Rosyjskiej”;
  • certyfikat nadania tytułu Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej.
 • Odznaka tytułu honorowego – złoty medal „Bohater Pracy Federacji Rosyjskiej” jest noszona po lewej stronie klatki piersiowej nad innymi odznaczeniami państwowymi Federacji Rosyjskiej i odznaczeniami państwowymi ZSRR, lecz po medalu „Złota Gwiazda” Bohatera Federacji Rosyjskiej.
 Zobacz też kategorię: Bohaterowie Pracy Federacji Rosyjskiej.

Opis odznaki[edytuj | edytuj kod]

 • Złoty medal „Bohater Pracy Federacji Rosyjskiej” to gwiazda z pięcioma gładkimi dwuściennymi promieniami z przodu. Długość belki — 15 mm. Pośrodku gwiazdy znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca godło państwowe Federacji Rosyjskiej. Na rewersie, pośrodku medalu, zawarto poziomy płaskorzeźbiony napis: „Bohater Pracy Federacji Rosyjskiej”. Pod napisem numer medalu.
 • Medal jest połączony uchem i pierścieniem z prostokątnym blokiem o wysokości 15 mm i szerokości 19,5 mm ze złoconymi ramkami w górnej i dolnej części. Blok jest pokryty jedwabną, morową wstęgą w kolorach gagi państwowej Federacji Rosyjskiej. Na odwrocie bloczka znajduje się gwintowany trzpień z nakrętką do mocowania medalu do ubrania.
 • Medal jest wykonany ze złota o wadze 15,25 grama[2][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]