Bohdan Staszynski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bohdan Staszynski
Богдан Сташинський
Data i miejsce urodzenia 4 listopada 1931
Barszczowice, Polska
Zawód oficer KGB
Narodowość Ukrainiec
Odznaczenia
Order Czerwonego Sztandaru

Bohdan Staszynski (ukr. Богдан Сташинський, ur. 4 listopada 1931 w Barszczowicach pod Lwowem) – oficer KGB, zawodowy zabójca.

Ukrainiec, zwerbowany przez KGB w wieku 19 lat, podczas studiów na Uniwersytecie Lwowskim. Wyróżnił się wykryciem zabójców Jarosława Hałana. Trzy lata później, w 1954, zgodnie z dyrektywą Biura Politycznego KC KPZR, generał Aleksandr Szelepin zlecił mu dokonanie zabójstwa jednego z głównych teoretyków ukraińskiego ruchu narodowego, Łwa Rebeta, mieszkającego wówczas w RFN. Zamachowiec został wyposażony w pistolet nabity ładunkami kwasu pruskiego oraz tabletkę z antidotum, która miała chronić go przed działaniem trucizny. Trafienie ofiary w twarz wywoływało objawy zbliżone do ataku serca i uniemożliwiało praktycznie prawidłowe wykrycie przyczyny zgonu. Staszynski zabił Rebeta 12 października 1957. Kolejnym powierzonym mu zadaniem była eliminacja lidera nacjonalistów ukraińskich Stepana Bandery. Choć pierwsza próba zamachu nie powiodła się, Staszynski, pomimo coraz większych obiekcji, wykonał zadanie w Monachium 15 października 1959. Nadano mu za to Order Czerwonego Sztandaru, który otrzymał z rąk ówczesnego przewodniczącego KGB, generała Aleksandra Szelepina.

Trzecią jego ofiarą miał być Jarosław Stećko. Staszynski, który w tym czasie poślubił Ingę Pohl, Niemkę z NRD, zdecydował się za jej namową złamać rozkaz i 12 sierpnia 1961 (na dzień przed rozpoczęciem wznoszenia Muru Berlińskiego) zgłosił się do Amerykanów w Berlinie Zachodnim. Osądzony i skazany w 1962 na 8 lat więzienia, po kilku miesiącach został zwolniony i wywieziony do Stanów Zjednoczonych, gdzie jemu i jego żonie nadano nową tożsamość.

Literatura[edytuj | edytuj kod]