Bojanów (województwo śląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bojanów
wieś
Ilustracja
Bojanów
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Powiat raciborski
Gmina Krzanowice
Liczba ludności (2008) 777
Strefa numeracyjna 32
Kod pocztowy 47-470
Tablice rejestracyjne SRC
SIMC 0215396
Położenie na mapie gminy Krzanowice
Mapa lokalizacyjna gminy Krzanowice
Bojanów
Bojanów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bojanów
Bojanów
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Bojanów
Bojanów
Położenie na mapie powiatu raciborskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu raciborskiego
Bojanów
Bojanów
Ziemia50°01′42″N 18°09′55″E/50,028333 18,165278

Bojanów (dodatkowa nazwa w j. niem. Bojanow) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Krzanowice.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość leży na lewym brzegu Psiny, około pięć kilometrów na południowy zachód od Raciborza i dwa kilometry na północny zachód od Krzanowic, na drodze wojewódzkiej numer 917, niedaleko granicy polsko-czeskiej.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa należy do grupy nazw patronomicznych i pochodzi od staropolskiego imienia męskiego założyciela Bojana[1]. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy swoim dziele o nazwach miejscowości na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu wymienia jako najstarszą zanotowaną nazwę miejscowości Bojanów podając jej znaczenie "Dorf des Bojanowski" czyli po polsku "Wieś Bojanowskiego"[1]. W roku 1532 r. – zmieniono nazwę miejscowości na Boyanoff. Polską nazwę Bojanów oraz zgermanizowaną Bojanow wymienia w 1896 roku śląski pisarz Konstanty Damrot w książce o nazewnictwie miejscowym na Śląsku[2].

Po dojściu do władzy narodowych socjalistów w roku 1936 r. – zmieniono nazwę wsi na Kriegsbach. Po roku 1945 r. – przywrócono nazwę Bojanów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz nazwa miejscowości wspomniana została w dokumencie z roku 1313, w którym wymieniony jest jako świadek rycerz Gerhard z Bojanowa. Wieś politycznie znajdowała się początkowo w granicach piastowskiego (polskiego) księstwa raciborskiego, będącego od 1327 lennem Królestwa Czech.

W 1683 r., w nocy z 24 na 25 sierpnia gdy król Jan III Sobieski zdążał na odsiecz Wiednia, 27 tysięcy jego żołnierzy biwakowało na rozległych łąkach między Bojanowem a Borucinem. Po wojnach śląskich wieś znalazła się w granicach Prus. Od 1818 w powiecie raciborskim.

Historycznie Bojanów był osadą graniczną diecezji wrocławskiej, położone na południe od Psiny Krzanowice i Borucin leżały już w diecezji ołomunieckiej. W miejscowości tradycyjnie posługiwano się śląskim dialektem jednak z silnymi wpływami gwar laskich[3].

W granicach Polski od końca II wojny światowej.

W 1975 r. miejscowość liczyła 880 mieszkańców. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Heinrich Adamy: Die Schlesischen Ortsnamen ihre entstechung und bedeutung. Breslau: Verlag von Priebotsch`s Buchhandlung, 1888, s. 14.
  2. Konstanty Damrot, "Die älteren Ortsnamen Schlesiens, ihre Entstehung und Bedeutung : mit einem Anhange über die schlesisch-polnischen Personennamen : Beiträge zur schlesischen Geschichte und Volkskunde", Verlag von Felix Kasprzyk, Beuthen 1896
  3. Mariusz Kowalski. Morawianie (Morawcy) w Polsce. „Studia z Geografii Politycznej i Historycznej”. 5, s. 126, 2016. 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]