Bolesław Ścibiorek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bolesław Ściborek)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bolesław Ścibiorek
Data i miejsce urodzenia 6 marca 1906
Łaznów
Data i miejsce śmierci 5 grudnia 1945
Łódź
Przyczyna śmierci mord
Zawód nauczyciel, polityk
Stanowisko poseł do Krajowej Rady Narodowej (1945)
Partia SL „Roch”, SL, PSL

Bolesław Ścibiorek, ps. „Kazimierz Wolski”, „B. Borowski” (ur. 6 marca 1906 w Łaznowie, zm. 5 grudnia 1945 w Łodzi) – działacz ruchu ludowego, nauczyciel, w okresie międzywojennym działacz ZMW „Wici”. Podczas okupacji niemieckiej działał w SL „Roch” i BCh. W 1945 członek SL, następnie PSL, prezes Tymczasowego Zarządu Głównego (ZG), a następnie sekretarz ZG; w 1945 poseł do KRN. Zamordowany przez funkcjonariuszy MBP.

Syn Jana i Franciszki, właścicieli 5-hektarowego gospodarstwa. Po przejściu czterech oddziałów szkoły podstawowej przeszedł do Progimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Będkowie. Po ukończeniu trzech klas w 1919 wstąpił do Seminarium Nauczycielskiego im. E. Estkowskiego, zdając maturę po trzech latach. Działał wówczas w harcerstwie i w kole Związku Młodzieży Wiejskiej. Założył Świetlicę Koła Młodych.

W 1923 został nauczycielem w Szkole Powszechnej w Konstantynowie Łódzkim, której po kilku latach został kierownikiem. W 1934 został kierownikiem podstawówki w Jeżowie, którym był do 1943, kiedy to zbiegł, ścigany przez Gestapo.

W sierpniu 1943 trafił do Warszawy, gdzie rok później wziął udział w powstaniu. Związał się potem z Piotrkowem Trybunalskim. Działał w Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”.

Po II wojnie światowej zamieszkał w Łodzi przy ul. J. Tuwima 30[1]. W dniu 5 grudnia 1945 roku zastrzelony przez członków tzw. grupy „Orszy” czyli b. żołnierza AK Wacława Kucikiewicza ps.Orsza, b. funkcjonariusza MO Władysława Barana,Wiesława Płońskiego i Bolesława Panka poszukiwanych w związku z napadami rabunkowymi na rolników oraz konwój bankowy, zabójstwo Chrząszczów i ukrywającej się u nich Żydówki (NN)[2].

Patron Szkoły Podstawowej Nr 2 w Konstantynowie Łódzkim.

Przypisy

  1. Książka telefoniczna Łodzi na 1946 r., s. 18.
  2. http://www.wyborcza.pl/1,76842,2026235.html

Bibliografia[edytuj]