Bolesław Dobrowolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bolesław Dobrowolski
Data i miejsce urodzenia 11 kwietnia 1951
Strzyżów
Zawód, zajęcie mechanik, wykładowca akademicki
Tytuł naukowy doktor habilitowany
Alma Mater Politechnika Wrocławska
Uczelnia Politechnika Opolska
Stanowisko profesor nadzwyczajny, nauczyciel akademicki
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Bolesław Dobrowolski (ur. 11 kwietnia 1951 r. w Strzyżowie) – polski naukowiec, inżynier budowy i eksploatacji maszyn, specjalizujący się w mechanice płynów, metodach numerycznych w mechanice, miernictwie energetycznym i modelowaniu procesów cieplno-przepływowych; nauczyciel akademicki związany z Politechniką Opolską.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1951 roku w Strzyżowie, w województwie podkarpackim. Niedługo potem jego rodzice przeprowadzili się do Kłodzka, gdzie spędził swoje dzieciństwo i wczesną młodość. Uczęszczał tam od 1965 roku do Technikum Mechanicznego, które ukończył w 1970 roku zdobywając tytuł technika mechanika oraz pomyślnie zdając egzamin maturalny. Następnie podjął studia wyższe na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej, które ukończył w 1975 roku, uzyskując tytuły magistra inżyniera. Po ukończeniu studiów został zatrudniony na macierzystej uczelni jako asystent stażysta, jednocześnie kontynuując studia doktoranckie. W 1979 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk technicznych. W tym samym roku rozpoczął pracę na stanowisku adiunkta w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu, z którą związał całe swoje dalsze życie zawodowe[1]. W 1991 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn o specjalności miernictwo energetyczne na Politechnice Wrocławskiej, na podstawie pomyślnie zdanego kolokwium habilitacyjnego oraz rozprawy naukowej pt. Studium możliwości zastosowania zwężek do pomiaru strumienia masy mieszanin gaz – ciecz[2]. W 1992 roku otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego w WSI w Opolu (od 1996 roku pod nazwą Politechniki Opolskiej)[3].

Na Politechnice Opolskiej pełnił wiele istotnych funkcji organizacyjnych. W latach 1993-1996 był prodziekanem do spraw studenckich Wydziału Mechanicznego. Wielokrotnie zasiadał w Senacie tej uczelni. Następnie od 1996 do 1999 roku był prorektorem do spraw studenckich. W tym samym roku objął kierownictwo Katedry Techniki Cieplnej i Aparatury Przemysłowej. W latach 2003-2005 piastował urząd prodziekana do spraw nauki Wydziału Mechanicznego, a następnie od 2005 do 2012 roku dziekana tego wydziału[1].

Jest członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym: Podsekcji Przepływów Wielofazowych Sekcji Mechaniki Płynów PAN, Polskiego Towarzystwa Mechaniki Technicznej i Stosowanej oraz International Journal od Applied Mechanics and Engineering. Za swoja działalność naukowo-dydaktyczną był wielokrotnie nagradzany: nagrodami rektora Politechniki Opolskiej, Ministerstwa Edukacji Narodowej. W 1996 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 2002 roku Srebrny Krzyż Zasługi[1].

Dorobek naukowy[edytuj | edytuj kod]

Jego dorobek naukowy liczy ponad 160 artykułów, 4 monografie, w tym 1 samodzielna, 7 współautorskich skryptów. Wypromował jak dotychczas 5 doktorów[1]. Do ważniejszych jego publikacji należą[4]:

  • Laboratorium procesów termoenergetycznych, Wrocław 1983.
  • Ocena wpływu stanów nieustalonych strumienia na właściwości metrologiczne przepływomierzy zwężkowych, Warszawa-Wrocław 1988, współautorzy: Zdzisław Kabza, Janusz Pospolita.
  • Programowanie w języku FORTRAN mikrokomputerów IBM PC, Opole 1990.
  • Studium możliwości zastosowania zwężek do pomiaru strumienia masy mieszanin gaz-ciecz, Wrocław 1990.
  • Mikrokomputery IBM PC – budowa i podstawowe oprogramowanie, Opole 1992.
  • Teoretyczna analiza wpływu osiowosymetrycznej deformacji pola prędkości i zawirowania strugi na właściwości metrologiczne zwężek pomiarowych, Opole 1992, współautor: Zdzisław Kabza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej nr 13 (176), czerwiec 2008, s. 31.
  2. Dane dotyczące rozprawy habilitacyjnej na stronie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 13.04.2012]
  3. Informacja w bazie "Ludzie Nauki" [on-line] [dostęp: 12.04.2012]
  4. Dane na podstawie Katalogu BN w Warszawie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

poprzednik:
Leon Troniewski
Dziekan Wydziału Mechanicznego PO
2005-2012
następca:
Tadeusz Łagoda