Bolesław Pierworodny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bolesław (Bolko) Pierworodny (Niemodliński) (ur. ok. 1293, zm. między 1362 a 1365) – książę niemodliński w latach 1313-1362/5, książę wieluński w latach 1313-1326, od 1327 roku dziedziczny lennik czeski, od 1336 roku książę na Prudniku.

Bolesław był najstarszym synem księcia opolskiego Bolka I i nieznanej bliżej Agnieszki. Przydomek Pierworodny otrzymał w celu odróżnienia od młodszego brata, również Bolesława nazwanego tym samym imieniem z nieznanych powodów. Po śmierci ojca w 1313 roku został udzielnym księciem niemodlińskim i panem na Wieluniu.

Swoją karierę polityczną związał z losami króla czeskiego Jana Luksemburczyka. W 1325 roku ożenił się z córką księcia wrocławskiego Henryka VI Dobrego Eufemią. Sojusz z Luksemburgami nie uchronił Bolesława przed wojną z królem Polski Władysławem Łokietkiem, co skończyło się utratą w 1326 roku ziemi wieluńskiej.

18 lutego 1327 roku razem z innymi książętami górnośląskimi złożył w Opawie na ręce króla Jana hołd lenny. Już rok później, spełniając swoje nowe zobowiązania, wziął udział w wyprawie krzyżowej organizowanej przez króla czeskiego przeciwko pogańskiej jeszcze Litwie. Po powrocie z wyprawy wyruszył wkrótce w ślad za swoim suwerenem do Pragi, gdzie odtąd spędzał większość czasu.

W 1336 roku w nagrodę za wierną służbę uzyskał możliwość wykupu za 2000 grzywien miasta Prudnika wraz z okolicą, co spowodowało zrośnięcie się tej miejscowości należącej dotąd do Czech ze Śląskiem.

W 1355 roku Bolesław wziął udział w wyprawie syna Jana Luksemburczyka Karola IV po koronę cesarską do Rzymu .

Bolesław Niemodliński zmarł pomiędzy 1362 a 1365 rokiem i nie wiadomo gdzie został pochowany. Z małżeństwa z Eufemią Wrocławską doczekał się trzech synów: Bolesława II, Henryka i Wacława, oraz pięciu córek: Małgorzaty (żona Ulryka von Leuchtenberg), Juty (żona Mikołaja II Opawskiego) oraz Anny, Jadwigi i Elżbiety (klaryski we Wrocławiu).

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]