Bolesław Rostowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bolesław Rostowski
Data i miejsce urodzenia 1921
Krosno
Data śmierci 31 lipca 2016
Zawód, zajęcie konstruktor maszyn rolniczych

Bolesław Rostowski (ur. 1921 w Krośnie, zm. 31 lipca 2016) – polski specjalista budowy maszyn, główny konstruktor w Fabryce Maszyn Żniwnych im. Marcelego Nowotki „Agromet” w Płocku[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem oficera WP z okresu dwudziestolecia międzywojennego. W maju 1939 zdał maturę w Bydgoszczy i planował podjęcie nauki w Oficerskiej Szkole Lotnictwa. Po agresji III Rzeszy na Polskę, brał udział w polskiej wojnie obronnej września 1939 przy budowie fortyfikacji. W okresie okupacji niemieckiej pracował na kolei w Sanoku jednocześnie współpracując z podziemiem antyhitlerowskim. Po wojnie podjął studia na kierunku budowa maszyn na Politechnice Wrocławskiej. Od lat 50-XX wieku związany był z Fabryką Maszyn Żniwnych im. Marcelego Nowotki „Agromet” w Płocku jako główny konstruktor[1]. Był kierownikiem zespołu opracowującego konstrukcję KZB-3A-Vistula, brał również udział w opracowaniu kolejnych kombajnów rolniczych marki Bizon[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zmarł twórca legendarnego Bizona, najpopularniejszego polskiego kombajnu (pol.). portalplock.pl. [dostęp 2016-08-04].
  2. Kombajny z Płocka część 1 (pol.). konstrukcjeinzynierskie.pl. [dostęp 2016-08-04].