Przejdź do zawartości

Bookcrossing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bookcrossing w Lyonie
Bookcrossing w Poznaniu, jeden z miejskich regałów książkowych nazywany Mirkiem[1]
Bookcrossing na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie
Bookcrossing na Uniwersytecie Warszawskim

Bookcrossing – idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty)[2], po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka – bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych.

Bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

Bookcrossing na świecie

[edytuj | edytuj kod]

Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (po polsku wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży). W marcu 2001 r. założył stronę internetową[3]. Cztery tygodnie później ogłosił, że zamierza rozszerzyć swój projekt na cały świat. W 2004 r. wyrażenie „bookcrossing” trafiło do słownika Oxfordu. Było także tematem australijskiego serialu obyczajowego Sąsiedzi. W listopadzie 2013 r. zarejestrowano na stronie 2 274 172 użytkowników i 10 026 453 książek z 132 krajów[4].

Bookcrossing w Polsce

[edytuj | edytuj kod]

Idea bookcrossingu w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Równolegle uruchomiono dwa polskie portale bookcrossingowe: pierwszy (www.bookcrossing.pl) z inicjatywy Macieja Ślużyńskiego i Lechosława Gawrońskiego i drugi (www.gazeta.pl/podajksiazke) – za sprawą Tomasza Brzozowskiego wspieranego przez „Gazetę Wyborczą[5].

Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizując marsze i happeningi. Pierwsze Święto Wolnych Książek odbyło się 6 kwietnia 2004 roku, w dniu urodzin jednego z inicjatorów bookcrossingu w Polsce. W późniejszych latach data ta została zmieniona pod wpływem sugestii nauczycieli.

Pojawiła się jako temat w „Pytaniu na Śniadanie” 7 lipca 2011 roku gdzie pisarka i entuzjastka Małgorzata Karolina Piekarska rozmawiała z dziennikarzami na temat bookcrossingu[6].

8 kwietnia 2013 roku z inicjatywy Zrzeszenia Studentów Polskich[7] akcja bookcrossingowa ruszyła na Uniwersytecie Warszawskim. W pierwszym dniu akcji udało się uwolnić 200 książek pozyskanych dzięki uczynności instytucji kulturalno-oświatowych.

Funkcję ogólnopolskiego koordynatora bookcrossingu pełni od 2003 r. Jolanta Niwińska, nauczyciel bibliotekarz.

Od 2013 roku bookcrossing prowadzony jest na 11 dworcach kolejowych w Polsce (m.in. w Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy) w ramach akcji prowadzonej przez Polskie Koleje Państwowe "Książka w podróży". Półki udostępnione są w punktach obsługi klienta InfoDworzec.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Książkowe regały zapraszają do czytania, w: Kurier Staromiejski, Rada Osiedla Stare Miasto, Poznań, nr 2(7)/2017, s.1
  2. ekomania czyli czemu tak, a nie inaczej: Bookcrossing - uwolnij książkę [online], ekostyl.blogspot.com [dostęp 2017-11-22].
  3. Welcome to BookCrossing [online], www.bookcrossing.com [dostęp 2017-11-22].
  4. About Us [online], www.bookcrossing.com [dostęp 2017-11-22].
  5. Reklama w Gazecie Wyborczej [online], serwisy.gazeta.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
  6. Bookcrossing – uwolnij książki [online], TVP, 7 lipca 2011 [zarchiwizowane z adresu 2013-07-23] (pol.).
  7. Damian Rychliński PKPIK, Bookcrossing [online], www.pkp.pl [dostęp 2018-10-08] (pol.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]