Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej
Borat!: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
ilustracja
Gatunek

komedia

Data premiery

24 listopada 2006 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

82 minut

Reżyseria

Larry Charles

Scenariusz

Sacha Baron Cohen,
Peter Baynham,
Anthony Hines,
Dan Mazer

Główne role

Sacha Baron Cohen,
Ken Davitian

Zdjęcia

Luke Geissbuhler,
Anthony Hardwick

Wytwórnia

Four by Two
Everyman Pictures
Dune Entertainment
Major Studio Partners
One America

Dystrybucja

20th Century Fox

Kontynuacja

Kolejny film o Boracie: Tłusta łapówka dla amerykańskiego reżimu, by naród kazachski znów być wielki

Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej (w skrócie Borat) – amerykański satyryczny mockument z 2006 roku w reżyserii Larry’ego Charlesa. Film bazuje na postaci tytułowego Borata stworzonej przez brytyjskiego aktora Sachę Barona Cohena na potrzeby programu Da Ali G Show. Duża część filmu jest improwizowana i zawiera prawdziwe reakcje ludzi[1].

Film otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. W 2020 roku ukazała się kontynuacja, zatytułowana Kolejny film o Boracie: Tłusta łapówka dla amerykańskiego reżimu, by naród kazachski znów być wielki.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Sacha Baron Cohen jako Borat podczas premiery swojego filmu na Leicester Square w Londynie, 25 października 2006

Film jest oparty na żywiołowym popisie brytyjskiego komika Sachy Barona Cohena, w którym w formie parodii filmu dokumentalnego przedstawiono Borata Sagdijewa, dziennikarza kazachskiej państwowej telewizji, który w celu poprawy losu swojego narodu chce w Ameryce zasięgnąć wiedzy o kulturze amerykańskiej. Wyrusza on ze swej wioski w Kazachstanie do Ameryki, aby zrobić film dokumentalny o tym kraju.

Podczas oglądania jednego z odcinków Słonecznego patrolu zakochuje się w grającej w nim Pameli Anderson. Zakochany Borat Sagdijew wybiera się do Kalifornii, gdzie ma nadzieję spotkać swoją ukochaną i poślubić ją.

Realizacja filmu[edytuj | edytuj kod]

Sceny z Kazachstanu nakręcono w rumuńskiej wsi Glod w okręgu Dymbowica, stąd Kazachowie mówią po cygańsku i rumuńsku, oprócz Borata, który używa hebrajskiego i polskiego. Hebrajski występuje też w scenie tradycyjnego polowania na Żydów.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Film wywołał kontrowersje, a władze Kazachstanu rozważały nawet podanie twórców komedii do sądu za znieważenie ich ojczyzny. Film nie był zakazany w Kazachstanie, ale rząd tego kraju poprosił o jego nierozpowszechnianie. Nie przeszkodziło to kazachskiemu dziennikowi Karavan w przyznaniu filmowi tytułu filmu roku i skrytykowaniu przy tym urzędników rządowych za brak poczucia humoru.

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu realizowane były na terenie Rumunii, amerykańskich stanów Massachusetts, Karolina Południowa, Wirginia, Maryland, Nowy Jork, Teksas, Alabama, Georgia i Kalifornia oraz w mieście Waszyngton[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Marchese, Willa Paskin: What's real in "Borat"?. Salon.com, 10 listopada 2006. (ang.).
  2. Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósl w sile, a ludzie zyli dostatniej (2006) Filming Locations. IMDb. [dostęp 2015-07-13]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]