Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej
Borat!: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
ilustracja
Gatunek komedia
Data premiery 24 listopada 2006 (Polska)
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 82 minut
Reżyseria Larry Charles
Scenariusz Sacha Baron Cohen,
Peter Baynham,
Anthony Hines,
Dan Mazer
Główne role Sacha Baron Cohen,
Ken Davitian
Zdjęcia Luke Geissbuhler,
Anthony Hardwick
Wytwórnia Four by Two
Everyman Pictures
Dune Entertainment
Major Studio Partners
One America
Dystrybucja 20th Century Fox
Kontynuacja Kolejny film o Boracie: Tłusta łapówka dla amerykańskiego reżimu, by naród kazachski znów być wielki
Strona internetowa

Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej (w skrócie Borat) – amerykański satyryczny mockument z 2006 roku w reżyserii Larry’ego Charlesa. Film bazuje na postaci tytułowego Borata stworzonej przez brytyjskiego aktora Sachę Barona Cohena na potrzeby programu Da Ali G Show. Duża część filmu jest improwizowana i zawiera prawdziwe reakcje ludzi[1].

Film otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. W 2020 roku ukazała się kontynuacja, zatytułowana Kolejny film o Boracie: Tłusta łapówka dla amerykańskiego reżimu, by naród kazachski znów być wielki.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Sacha Baron Cohen jako Borat podczas premiery swojego filmu na Leicester Square w Londynie, 25 października 2006

Film jest oparty na żywiołowym popisie brytyjskiego komika Sachy Barona Cohena, w którym w formie parodii filmu dokumentalnego przedstawiono Borata Sagdijewa, dziennikarza kazachskiej państwowej telewizji, który w celu poprawy losu swojego narodu chce w Ameryce zasięgnąć wiedzy o kulturze amerykańskiej. Wyrusza on ze swej wioski w Kazachstanie do Ameryki, aby zrobić film dokumentalny o tym kraju.

Podczas oglądania jednego z odcinków Słonecznego patrolu zakochuje się w grającej w nim Pameli Anderson. Zakochany Borat Sagdijew wybiera się do Kalifornii, gdzie ma nadzieję spotkać swoją ukochaną i poślubić ją.

Realizacja filmu[edytuj | edytuj kod]

Sceny z Kazachstanu nakręcono w rumuńskiej wsi Glod w okręgu Alba, stąd Kazachowie mówią po cygańsku i rumuńsku, oprócz Borata, który używa hebrajskiego i polskiego. Hebrajski występuje też w scenie tradycyjnego polowania na Żydów.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Film wywołał kontrowersje, a władze Kazachstanu rozważały nawet podanie twórców komedii do sądu za znieważenie ich ojczyzny. Film nie był zakazany w Kazachstanie, ale rząd tego kraju poprosił o jego nierozpowszechnianie. Nie przeszkodziło to kazachskiemu dziennikowi Karavan w przyznaniu filmowi tytułu filmu roku i skrytykowaniu przy tym urzędników rządowych za brak poczucia humoru.

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do filmu realizowane były na terenie Rumunii, amerykańskich stanów Massachusetts, Karolina Południowa, Wirginia, Maryland, Nowy Jork, Teksas, Alabama, Georgia i Kalifornia oraz w mieście Waszyngton[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Marchese, Willa Paskin: What's real in "Borat"? (ang.). Salon.com, 10 listopada 2006.
  2. Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósl w sile, a ludzie zyli dostatniej (2006) Filming Locations (ang.). IMDb. [dostęp 2015-07-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]