Borgiowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Borgiowie
Herb Borgiowie
Kraj Królestwo Walencji
Państwo Kościelne
Tytuły Papieże
kardynałowie
Pochodzenie etniczne hiszpańskie

Borgiowie (hiszp. Borja, wł. Borgia), wpływowy również we Włoszech w okresie renesansu ród hiszpański.

Rodzina Borgiów pomimo posiadania głębokich korzeni aragońskich, uznawana jest powszechnie za pochodzącą z Królestwa Walencji – w tamtych czasach części Królestwa Aragonii. Papieże Kalikst III oraz Aleksander VI obaj urodzili się w Xàtiva, najważniejszym lennie rodziny, znajdującym się wtedy właśnie w granicach Królestwa Walencji.

Rodzina Borgiów znana jest z głębokiego zaangażowania zarówno w życie kościelne jak i polityczne XV oraz XVI wieku. Do dziś pamiętana jest ze swoich zdemoralizowanych rządów, w szczególności z okresu zajmowania pozycji papieża przez Aleksandra VI. Oskarżani byli o wiele patologii oraz przestępstw – między innymi o nepotyzm, korupcję, symonię, a także o kazirodztwo oraz liczne zabójstwa – szczególnie za pomocą trucizn.

Z powodu ich silnego zdeterminowania w dążeniu do władzy, rodzina ta popadła w otwarte konflikty z wieloma innymi rodami włoskimi. Między innymi z Medyceuszami, Sforzami, Colonnami a także z rodziną Orsinich. Rodzina była również w konflikcie z florenckim reformatorem religijno-politycznym – Girolamo Savonarolą.

Rodzina Borgiów znana była ze swojego szeroko pojętego mecenatu sztuki. Wielu artystów dzięki pomocy Borgiów mogło w pełni realizować się w swoim fachu. Dwór Borgiów bardzo często gościł najznakomitszych artystów epoki.

Po śmierci Aleksandra VI, rozpoczął się upadek tego rodu. Wielu z jego członków wróciło do Hiszpanii. Skandale związane z rządami papieża Aleksandra oraz jego następców doprowadziły wkrótce do wielkiego niezadowolenia społecznego oraz reformy środowisk konserwatywnych Europy Północnej – wyrażonej później dzięki 95 tezom Lutra. W następstwie tych wydarzeń prawnuk Aleksandra – Franciszek Borgiasz, został kilka lat później generałem zakonu jezuitów, a po śmierci proklamowany został jako święty.

Niewiele było w historii nazwisk budzących tak wielką odrazę jak Borgiów. Współcześni i potomni uczynili z nich potworów zdolnych do wszelkich oszustw i łotrostw. Wylano na nich rzekę nie tyle atramentu, co żółci.

Roberto Gervaso[1]

Papieże[edytuj]

Herb Portret Imię Data urodzenia Data śmierci Okres pontyfikatu
Coat of Arms of Pope Callixtus III.svg Alfonso de Borja, obispo de Valencia y papa Calixto III.jpg Kalikst III 31 grudnia 1378 6 sierpnia 1458 8 kwietnia 1455[2] - 6 sierpnia 1458[3]
C o a Alessandro VI.svg Pope Alexander Vi.jpg Aleksander VI 1 stycznia 1431[4] 18 sierpnia 1503 11 sierpnia 1492 - 18 sierpnia 1503

Potomkowie Rodrigo Borgia:

Borgia tree.JPG

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]