Boris Bieriezowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy rosyjskiego polityka. Zobacz też: Boris Bieriezowski (pianista).
Boris Bieriezowski
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 stycznia 1946
Moskwa
Data i miejsce śmierci 23 marca 2013
Sunninghill
Rodzaj działalności naukowa, polityczna

Boris Abramowicz Bieriezowski, także Płaton Jelenin[1] ros. Борис Абрамович Березовский, Платон Еленин (ur. 23 stycznia 1946 w Moskwie, zm. 23 marca 2013 w Sunninghill) – rosyjski doktor nauk matematyczno-fizycznych, członek-korespondent Rosyjskiej Akademii Nauk, polityk.

Był zaliczany do tzw. rodziny kremlowskiej jako bliski współpracownik prezydenta Borysa Jelcyna (finansował jego kampanię wyborczą). W pierwszej połowie lat 90. XX wieku w krótkim czasie zgromadził olbrzymią osobistą fortunę – w 1997 amerykański magazyn Forbes ocenił jego majątek na około 3 mld USD.

Był skłócony z prezydentem Władimirem Putinem. Od 2001 przebywał na emigracji w Londynie. W 2003 bez ogłoszenia przyczyn zmienił za zgodą MSZ Wielkiej Brytanii[1] dane osobowe na Płaton Jelenin, przy czym nazwisko prawdopodobnie utworzył od imienia swojej żony, Jeleny. Posiadał brytyjski dokument podróży na takie imię i nazwisko, był z nim m.in. w Gruzji. 29 listopada 2007 sąd w Moskwie skazał zaocznie Bieriezowskiego na sześć lat robót w kolonii karnej.

Według oświadczeń Aleksandra Litwinienki, miał on otrzymać rozkaz zabicia Bieriezowskiego, ale odmówił.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b UK gives Russian tycoon new name, news.bbc.co.uk, 23 stycznia 2004 [dostęp 2013-03-23] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]