Boris Riezuchin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Borys Riezuchin
Борис Петрович Резухин
ilustracja
generał major generał major
Pełne imię i nazwisko

Borys Pietrowicz Riezuchin

Data urodzenia

?

Data śmierci

17 sierpnia 1921

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia Imperium Rosyjskiego
Biała Armia

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
wojna domowa w Rosji

Odznaczenia
Order Świętej Anny II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny IV klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława II klasy (Imperium Rosyjskie) Cesarski i Królewski Order Świętego Stanisława III klasy (Imperium Rosyjskie)

Borys Pietrowicz Riezuchin (ros. Борис Петрович Резухин, ur. ?, zm. 17 sierpnia 1921) – białogwardyjski generał major, uczestnik I wojny światowej i wojny domowej w Rosji, zastępca dowódcy Azjatyckiej Dywizji Konnej, gen. Romana von Ungern-Sternberga.

Po wybuchu rewolucji październikowej wstąpił do oddziałów atamana Grigorija Siemionowa, walczącej z bolszewikami na Dalekim Wschodzie i Zabajkalu. W Azjatyckiej Dywizji Konnej dowodził pułkiem tatarskim i brygadą kawalerii; od marca 1920 roku do sierpnia 1921 roku pełnił funkcję zastępcy dowódcy dywizji. W lutym 1921 roku, po oswobodzeniu Urgi (obecnie Ułan Bator) otrzymał tytuł mongolskiego księcia. W lipcu 1921 roku dowodził wraz z Romanem von Ungern-Sternbergiem kampanią mającą na celu atak na Wierchnieudińsk (obecnie Ułan Ude). Zabity 17 sierpnia 1921 roku przez zbuntowanych Kozaków służących w Azjatyckiej Dywizji Konnej (według jednej z wersji przez agentów Czeka).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ł. A. Józefowicz, Самодержец пустыни. Феномен судьбы барона Р. Ф. Унгерн-Штернберга, Moskwa 1993

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]