Borisowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Borisowo (stacja metra))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Borisowo
Борисово
Zdjęcie Borisowo
Data otwarcia 2 grudnia 2011
Długość peronu 162 m
Szerokość peronu 10 m
Głębokość stacji 8 m
Lublinsko-Dmitrowskaja
(Marino - Ziablikowo)
Poprzednia stacja Marino (Марьино)
Następna stacja Szypiłowskaja (Шипиловская)
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Borisowo
Borisowo
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Borisowo
Borisowo
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Borisowo
Borisowo
Ziemia 55°37′59″N 37°44′36″E/55,633056 37,743333
Portal Portal Transport szynowy

Borisowo (ros. Борисово) – stacja moskiewskiego metra linii Lublinsko-Dmitrowskiej. Nazwa stacji pochodzi od nazwy wsi Borisowo, którą przyłączono do miasta w 1960 roku. Położona jest w rejonie Bratiejewo w południowym okręgu administracyjnym Moskwy. Budowę rozpoczęto w 1993 roku, ale ze względu na brak środków przerwano w 1996. Prace wznowiono w 2008 roku. Wyjścia prowadzą na ulice Borisowskie Prudy i Bratejewskij Projezd.

Historia[edytuj]

Plany rozwoju metra w kierunku południowo-wschodnim powstały w drugiej połowie XX wieku, a rozpoczęto ich realizację w latach 90. Prace rozpoczęte w 1993 planowano zakończyć do roku 2000, jednakże problemy finansowe spowodowały ich przerwanie pod koniec 1998 roku. Do roku 2000 usunięto sprzęt z placu budowy, a w 2004 po wydrążeniu pierwszego tunelu do stacji Ziablikowo zdemontowano TBM i skierowano go do budowy metra w Taszkencie. Drugi, znajdujący się w niedokończonym tunelu, wyremontowano w 2008 roku i dokończono drążenie.

Nazwa[edytuj]

Początkowo planowano stacji nadać nazwę Bratiejewo (Братеево), jednakże władze miasta przeznaczyły ją dla planowanej stacji na przedłużeniu linii Zamoskworieckiej, a dla stacji zaproponowano nazwę Borisowo. 29 listopada 2011 władze Moskwy zmieniły nazwę stacji linii Zamoskworieckiej na Ałma-Atinskaja (na cześć dawnej stolicy Kazachstanu, w zamian za nazwanie jednej ze stacji metra w Ałmaty Moskowskaja (Московская)), jednakże stacji Borisowo nie przywrócono pierwotnej nazwy.

Konstrukcja i wystrój[edytuj]

Ozdobna lampa na stacji

Jednopoziomowa, jednonawowa stacja metra z jednym peronem. Na kolorystykę stacji składają się biel, czerń i odcienie szarości. Ściany nad torami pokryto aluminiowymi panelami. Podłogi wyłożono szarym i czarnym granitem, a przy krawędziach peronów zamontowano diody LED. W stropie stacji znajdują się wnęki z ozdobnymi lampami w kształcie walców. Stacje Borisowo, Szypiłowskaja i Ziablikowo są wykończone w tym samym stylu, różnią się tylko detalami.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]