Borkowski Hrabia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb według oryginalnego nadania
Herb według Ostrowskiego i Bonieckiego

Borkowski Hrabia − polski herb szlachecki, odmiana herbu Junosza.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Opisy z wykorzystaniem klasycznych zasad blazonowania:

W polu czerwonym z głowicą na murawie baran srebrny o rogach złotych, kroczący; w głowicy srebrnej miecz o rękojeści złotej w pochwie błękitnej, z dwoma ryfkami szachowanymi srebrno-czerwonymi, trzewik i szyjka złote; w dolnym czerwonym - Nad tarczą korona hrabiowska, a nad nią hełm w koronie, z którego klejnot: pięć piór strusich. Labry czerwone podbite srebrem. Tarczę podtrzymują dwa orły z głowami odwróconymi, ze szponami i dziobami złotymi oraz językami czerwonymi. Na wstędze dewiza: "SEMPER RECTE PROGREDITUR VIA".

Powyższy opis powstał na podstawie oryginalnego nadania, Juliusz Karol Ostrowski, a za nim Adam Boniecki zamieszczają błędny rysunek, z tarczą w pas i baranem krwawiącym. Brak też niektórych szczegółów, jak barwy pochwy miecza.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Pole dolne herbu zawiera rodowy herb obdarowanego, Junoszę, pole górne symbolizuje godność piastowaną przez ojca obdarowanego - miecznik Galicji. Barwy miecza w polu górnym są wywiedzione z barw herbu Galicji.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Nadany 24 kwietnia 1866 (dyplom wydany 15 maja 1866) Włodzimierzowi Borkowskiemu, C. K. podkomorzemu, przez cesarza Franciszka Józefa. Podstawą nadania był fakt piastowania przez obdarowanego wielu urzędów oraz zdobycie przez niego Orderu Żelaznej Korony.

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

graf von Borkowski

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sławomir Górzyński: Arystokracja polska w Galicji: studium heraldyczno-genealogiczne. Warszawa: DiG, 2009, s. 106-107. ISBN 978-83-7181-597-3.