Borobudur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Borobudur
Borobudur
Państwo  Indonezja
Miejscowość Magelang, Środkowa Jawa
Wyznanie Buddyzm
Historia
Data budowy VIII w.
Dane świątyni
Budulec kamień
Położenie na mapie Indonezji
Mapa lokalizacyjna Indonezji
Borobudur
Borobudur
Ziemia 7°36′28,40″S 110°12′13,54″E/-7,607890 110,203760
Borobudur

Borobudur (Świątynia-wzgórze) – buddyjska świątynia w poblizu miasta Magelang na Jawie, na obszarze porośniętej dżunglą równiny Kedu, powstała pomiędzy 750 a 850 r. n.e., kiedy nad Jawą panowała zhinduizowana dynastia Śailendrów. Świątynia buddyjska wyrosła z mniejszego zamierzenia architektonicznego poświęconego Śiwie. Borobudur jest jednym z największych obiektów kultu buddyzmu na świecie.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Pochodzenie nazwy Borobudur jest niepewne. Za możliwe jej wyjaśnienia przyjmuje się między innymi przejęcie nazwy pobliskiej wsi bądź wzgórza bądź też nazwy sanktuarium jednej z buddyjskich sekt[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Żadne źródła pisane nie podają daty ani celu powstania budowli, nie mówią też nic o jej zleceniodawcy[2]. Analiza kształtów liter inskrypcji umieszczonych nad płaskorzeźbami jej pierwszego, zakrytego poziomu wskazuje na ich pochodzenie z okolic roku 800 po Chr. W tym okresie Środkową Jawą władała dynastia Śailendrów, która pozostawiła po sobie liczne pamiątki w postaci świątyń śiwaistycznych i buddyjskich.

Borobudur stracił na znaczeniu w XI wieku. Dla świata budowlę odkrył w 1814 jeden z oficerów, w czasie brytyjskiego panowania na Jawie (1811-1814). Wicegubernator tej wyspy i późniejszy założyciel Singapuru Thomas Stamford Raffles[3] zorganizował wówczas pierwsze prace konserwatorskie i wykopaliskowe. Kompleksową odbudowę prowadzili Holendrzy z Th. van Erp na czele w latach 1907-1911. Niestety nie naprawiono wtedy krzywych murów, co doprowadziło do osuwania się ich pod wpływem tropikalnych deszczy[3]. W 1991 Borobudur wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Przekrój i proporcje budowli Borubudur

Piramidalna konstrukcja świątyni odzwierciedla buddyjską wizję świata. Ma budowę tarasową, na pięciu czworobocznych tarasach dolnych znajdują się reliefy przedstawiające sceny z życia Buddy i dżataki. Na trzech górnych tarasach kolistych mieszczą się 72 dagoby, zaś w każdej z nich (poza jedną) znajduje się figura Buddy. Całość wieńczy większa od innych dagoba. Bok najniższego tarasu ma 111 m. długości, całość zaś wysokość 35 m.

Budowla nie posiada pomieszczeń wewnętrznych, przeznaczona jest do rytualnej pielgrzymki, na trasie której rozmieszczone są płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Buddy o łącznej długości około 6 km[4]. Jest to ponad 2000 reliefów, wykonanych z szarego trachitu[3].

Jeden z pomników Buddy w pozie medytacyjnej jest uważany za szczęśliwy. Lokalni przewodnicy mówią, że jeśli kobieta dotknie pięty Buddy a mężczyzna jego palca, będzie im towarzyszyć szczęście.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]