Przejdź do zawartości

Borowa (góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Borowa
Ilustracja
Borowa widziana z Góry Zamkowej (2016)
Państwo

 Polska

Położenie

Wałbrzych, Jedlina-Zdrój

Pasmo

Sudety,
Góry Wałbrzyskie,
Góry Czarne

Wysokość

853 m n.p.m.

Wybitność

223 m

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Borowa”
Ziemia50°43′22,73″N 16°18′16,09″E/50,722981 16,304469

Borowa, Góra Czarna (niem. Schwarze-Berg, Schwarzeberg, Schwartzenberg) – szczyt w Sudetach Środkowych o wysokości 853,3 m n.p.m.[1]; najwyższy szczyt Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich. Jest również najwyższym (granicznym) punktem w granicach administracyjnych Wałbrzycha oraz Jedliny-Zdroju.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Borowa po lewej i Sucha po prawej, a przed nimi część Rybnickiego Grzbietu – widok z Rogowca
Kamień z tablica informacyjną oraz wejście na wieżę widokową

Borowa, jak większość najwyższych szczytów Gór Wałbrzyskich, jest wyraźną kulminacją – ma dużą wysokość względną i strome stoki; przez to wydaje się wyższa niż w rzeczywistości, zaś dzięki swoim trapezoidalnym kształtom jest łatwo rozpoznawalna od strony Kotliny Wałbrzyskiej oraz Pogórza Wałbrzyskiego (od strony północnej, północno-zachodniej). Stanowi jedną z dominant krajobrazowych w okolicy, choć nie tak wyraźną jak pobliski Chełmiec.

W drugiej połowie XX wieku na szczycie stała drewniana wieża triangulacyjna. Składała się z dwóch części: pomostu dla obserwatora i stanowiska dla teodolitu. Nie wiadomo, kiedy została rozebrana[2].

Góra zbudowana jest ze skał wylewnychczerwonych ryolitów (potocznie nazywanych porfirami) oraz ich tufów i ciemnych trachybazaltów (znanych też jako melafiry), będących świadectwem dawnej działalności wulkanicznej.

Nazwę Borowa wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Schwarzer-Berg[3][4]. Pomimo tego w niektórych publikacjach, mapach czy przewodnikach można spotkać się z nazwą Czarna, Góra Czarna lub Wielka Czarna.

Szczyt zaliczany jest do Korony Sudetów, Korony Sudetów Polskich oraz Korony Gór Dolnego Śląska[5]. Do Korony Gór Polski[6] zaliczony został pobliski Chełmiec, który podczas ustalania Korony uważany był za wyższy, ze względu na to, że instrumenty pomiarowe umieszczono na wieży widokowej.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Przeważa głównie monokultura świerkowa, co doprowadziło do zubożenia środowiska glebowego i jego znacznego zakwaszenia. Przez to gęstość runa leśnego i skład florystyczny, przy wysokim stopniu zwarcia drzew, są obecnie bardzo ubogie. Dlatego od kilku lat prowadzona jest na tym terenie gospodarka leśna mająca na celu sukcesywną przebudowę drzewostanu leśnego. Na południowych zboczach, na miejscu dawnych wyrębów, wyrosła tyczkowina brzozowa.

W 1998 roku utworzono Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, który swoim zasięgiem objął masyw Borowej.

Borowa
Widok na Borową, Suchą, Kozła, Wołowca i Małego Wołowca (od prawej do lewej) z hałdy przy ulicy Matejki w Wałbrzychu
Zimowy widok na Borową z Góry Zamkowej
Widok na Borową od strony Podgórza
Borowa z ulicy Kłodzkiej z Jedliny-Zdroju
Borowa – widok od strony Białego Kamienia

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Do wczesnych lat dziewięćdziesiątych na szczycie była polana, skąd przybyli turyści mogli podziwiać panoramę. Niestety wraz z upływem lat polana zarosła, a podziwianie widoków stało się niemożliwe[7].

 Osobny artykuł: Wieża widokowa na Borowej.

W 2017 na szczycie wzniesiono ponad 16-metrową konstrukcję wieży widokowej ze stali, drewna i betonu. Otwarcie nastąpiło 14 grudnia 2017 r.[8]

Oprócz tego do dyspozycji turysty oddano drewnianą wiatę turystyczna, ławki, stojaki na rowery oraz tablice informacyjne.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony Wałbrzych Główny – Borowa– Przełęcz pod Borową – Przełęcz Kozia – Platforma Widokowa pod Drużyną – Przełęcz Szybka
szlak turystyczny czarny Rozdroże pod Dłużyną – Przełęcz Szybka – KamieńskPrzełęcz Kozia – Ścieżka przez mękę – Borowa – Rozdroże ptasie – Kamionka – Rozdroże nad Starym Glinikiem – Glinik Stary (pętla autobusowa)[9]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal.gov.pl. mapy.geoportal.gov.pl. [dostęp 2015-10-16].
  2. Wieża widokowa (stalowa) – zdjęcia [online], dolny-slask.org.pl [dostęp 2018-01-14].
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 28 maja 1949 r. (M.P. z 1949 r. nr 44, poz. 592, s. 4)
  4. Arkusz 5363 Friedland. W: Topografische Karten (Meßtischblätter) 1:25 000. Das Reichsamt für Landesaufnahme, 1936.
  5. Korona Gór Dolnego Śląska - wspaniałe szczyty czekają na Ciebie [online], Korona Gór Dolnego Śląska - wspaniałe szczyty czekają na Ciebie [dostęp 2024-05-29] (pol.).
  6. Poznaj swój kraj. Korona Gór Polski – Wykaz koronnych szczytów [1]
  7. Borowa (853 m n.p.m.) – dolny-slask.org.pl [online], dolny-slask.org.pl [dostęp 2018-01-14].
  8. Wieża na Borowej otwarta.
  9. Mapa szlaków turystycznych. [dostęp 2020-10-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]