Borzestowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Borzestowo
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat kartuski
Gmina Chmielno
Sołectwo Borzestowo
Wysokość 166,8 m n.p.m.
Liczba ludności (2003) 559 (sołectwo 797)
Strefa numeracyjna (+48) 58
Kod pocztowy 83-335
Tablice rejestracyjne GKA
SIMC 0159812
Położenie na mapie gminy Chmielno
Mapa lokalizacyjna gminy Chmielno
Borzestowo
Borzestowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Borzestowo
Borzestowo
Ziemia 54°18′17″N 17°59′52″E/54,304722 17,997778

Borzestowo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Bòrzestowò) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Kaszubskim położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Chmielno na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Długim u podnóża wzniesienia Garecznica.

Wieś jest siedzibą sołectwa w którego skład wchodzą również osady Grodzisko, Stary Dwór i Zajezierze. W Borzestowie znajduje się również placówka Ochotniczej Straży Pożarnej. Południowo-wschodnim krańcem wsi prowadzi turystyczny szlak Wzgórz Szymbarskich. Według danych z 31 grudnia 2003 roku[1] wieś zamieszkiwało 559 osób. W okolicach Borzestowa znajduje się kilka plantacji truskawek. W Borzestowie posadzono pierwszą sadzonkę truskawki na Kaszubach, a możliwe że nawet w Polsce. Tą niepozorną roślinę, która jednak daje niezmierne korzyści rolnikom, do Borzestowa sprowadził, aż z Ameryki, ks. Sadowski, ówczesny proboszcz parafii Wygoda.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

W Borzestowie działa także "Remusowy Krąg" - organizacja mająca na celu integracje wsi, zarówno młodych i osób starszych jak i rolników z np. nauczycielami. Na comiesięcznych spotkaniach, na które może przyjść każdy, odczytywane są fragmenty książki A. Majkowskiego "Życie i przygody Remusa" oraz odbywają się spotykania z ciekawymi ludźmi (gośćmi Kręgu byli już m.in. dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach Norbert Maczulis, senator prof. Edmund Wittbrodt, aktor Zbigniew Jankowski, poeta Stanisław Janke).

Z kart historii[edytuj]

Prefiks w nazwie Borzestowa wskazuje na pochodzenie nazwy od imienia własnego Borzest.

Imię Borzest jest skrótem pełnego imienia z pierwszym członem borzy- o znaczeniu "walczyć, bojować". Historyczne nazwy wsi przedstawione zostały jako "Borzestowo", "Borzystowo" i "Borystowo".

Notowana w źródłach od końca XIV wieku. Była wsią szlachecką. W 1570 roku wymienieni tu zostali trzej Borzestowscy: Wawrzyniec, Wojciech i Grzegorz. 

Ród Borzestowskich zalicza się do szlachty kaszubskiej. Najstarsze wiadomości o tym rodzie pochodzą z pierwszej połowy XV wieku. W wielkiej księdze czynszów zakonu krzyżackiego pod datą 1437 wymienione jest Borzestowo jako pomorskie dobro pańskie. Jednak jako protoplastę dębu Borzestowskich uznaje się Mathiasa, który żył w latach 1510 - 1576. Ród utracił swoją posiadłość za życia Marcelego Borzestowskiego. Ich murowany dwór, niestety już nieistniejący, był umiejscowiony na borzestowskich pustkach Stary Dwór kilometr od samego Borzestowa.

Od końca I wojny światowej wieś znajdowała się w granicach Polski (powiat kartuski). Do 1918 roku obowiązującą nazwą niemieckiej administracji dla Borzestowa było Borschestowo. Podczas okupacji niemieckiej nazwa Borschestowo została przez nazistowskich propagandystów niemieckich (w ramach szerokiej akcji odkaszubiania i odpolszczania nazw niemieckiego lebensraumu) zweryfikowana jako zbyt kaszubska i przemianowana na bardziej niemiecką - Borschenstein

Zobacz też[edytuj]

Przypisy