Borzysław (powiat białogardzki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Borzysław
Zabudowania wsi
Zabudowania wsi
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat białogardzki
Gmina Tychowo
Wysokość 58 m n.p.m.
Liczba ludności (2014) 173
Strefa numeracyjna (+48) 94
Kod pocztowy 78-220
Tablice rejestracyjne ZBI
SIMC 0313489
Położenie na mapie gminy Tychowo
Mapa lokalizacyjna gminy Tychowo
Borzysław
Borzysław
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Borzysław
Borzysław
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Borzysław
Borzysław
Położenie na mapie powiatu białogardzkiego
Mapa lokalizacyjna powiatu białogardzkiego
Borzysław
Borzysław
Ziemia53°55′37″N 16°12′06″E/53,926944 16,201667

Borzysław (ofic. do 1945 r. niem. Burzlaff) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie białogardzkim, w gminie Tychowo. W latach 1975–1998 wieś należała do woj. koszalińskiego. Według danych UM na dzień 31 grudnia 2014 roku wieś miała 173 stałych mieszkańców[1].

W skład sołectwa wchodzą także: Podborsko i Rozłazino.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Wieś leży w odległości ok. 4 km na zachód od Tychowa, przy drodze wojewódzkiej nr 169, nad rzeką Liśnicą, która we wcześniejszych latach była siłą napędową dla pobliskiego młyna wodnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś o metryce średniowiecznej, w dokumentach z XIII wieku miejscowość ta nosiła nazwę Burizlaf i była własnością szlacheckiej rodziny von Versen. Później lenno rodziny Bertze, która w XIV wieku podzieliła się na dwie linie, z których jedna miała swą główną siedzibę w Borzysławiu. Linia borzysławska wygasła w 1741 roku a majątek pozostał do końca II wojny światowej w rękach spadkobierców. Na terenie cmentarza we wsi znaleziono ślady osadnictwa jeszcze z czasów rzymskich 400 do 100 p.n.e. Dowodem na to było znalezienie u stóp Kamiennej Góry kamienia wiosną 1918 r. Nie mniej wieś stała się przez ten fakt sławna. Ten kamień miał być odłamkiem dużego kamienia, który diabeł miał cisnąć na budowę tychowskiego kościoła, kamień ten do dnia dzisiejszego znajduje się na cmentarzu w Tychowie. Badania nad stałym kamieniem zostały przerwane przez drugą wojnę światową. W latach od 1937 do 1939 r. w lesie między młynem Borzysław a Modrolasem zostało założone lotnisko wraz z odpowiednimi budynkami. W pierwszych latach wojny stacjonowały tu siły powietrzne Luftwaffe, potem byli tam przetrzymywani amerykańscy i brytyjscy jeńcy wojenni. W pierwszych dniach marca 1945 r. wieś została zdobyta przez oddziały wojsk radzieckich.

Zabudowa wsi[edytuj | edytuj kod]

Zespół parkowo-pałacowy z nieistniejącym już pałacem oraz zabudowania gospodarcze z dworem zarządcy. Całość otoczona XIX wiecznym parkiem krajobrazowym. Pow. około 2,00 ha. W parku rosną buki, świerki, dęby. Zachowała się mała oktagonalna budowla z namiotowym dachem (prawdopodobnie pawilon ogrodowy), budynki gospodarcze - spichlerz.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości nie ma przystanku komunikacji autobusowej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UM: Wykaz liczby mieszkańców w Gminie Tychowo, stan na 31-12-2014 r.