Boston Consulting Group

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Biurowiec Zebra Tower w Warszawie, siedziba BCG w Polsce

The Boston Consulting Group (BCG) – amerykańska międzynarodowa firma konsultingowa założona w 1963 roku, z siedzibą w Bostonie w stanie Massachusetts. Od 2021 roku na czele firmy stoi Christoph Schweizer.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Firma Boston Consulting Group jest uważana za lidera w zakresie konsultingu, który zrewolucjonizował dziedzinę zarządzania, między innymi dzięki opracowaniu koncepcji takich jak macierz BCG, krzywa uczenia się czy konkurencja w czasie. Zatrudnia absolwentów uczelni biznesowych i technicznych oraz programów MBA, m.in. Harvard Business School, IESE, INSEAD, a także London Business School. BCG jest partnerem World Economic Forum, COP27 – 2022 United Nations Climate Change Conference oraz Retail Leadership Summit.

Na poziomie międzynarodowym BCG wspiera Milenijne Cele Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych, współpracuje ze Światowym Programem Żywnościowym ONZ, a także organizacją Save the Children oraz Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

BCG zobowiązuje się do realizacji siedemnastu Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, szczególnie akcentując Siedemnasty Cel dotyczący globalnego partnerstwa. Od 2018 roku firma posiada certyfikat CarbonNeutral, związany z Trzynastym Celem dotyczącym działań przeciwko zmianom klimatu. Inwestycje i zaangażowanie BCG w sprawy środowiskowe rosły z roku na rok, obejmując projekty, inicjatywy zrównoważonego rozwoju i osiągając neutralność węglową do 2030 roku. Polityka neutralności węglowej oparta jest na czterech filarach: mierzeniu, analizie i raportowaniu śladu węglowego, redukcji emisji w łańcuchu wartości, neutralizacji poprzez handel certyfikatami w ramach unijnego systemu handlu emisjami oraz naukowo-opartej doskonalenia we współpracy z ekspertami i interesariuszami. BCG uzyskało najwyższy wynik (ocenę A) w klasyfikacji CDP Climate A-list za efektywne zarządzanie i redukcję emisji gazów cieplarnianych[1].

We wrześniu 2022 roku BCG przejęło firmę doradczą Quantis specjalizującą się w zrównoważonym rozwoju i społeczną odpowiedzialnością biznesu[2].

W roku 2022 Boston Consulting Group zatrudniało 30 000 pracowników na całym świecie.

BCG w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Biuro BCG w Polsce założone zostało w 1997 roku. Kieruje nim Oktawian Zając. Do grona partnerów zarządzających warszawskiego BCG należą: Franek Hutten-Czapski, Agnieszka Kulas, Rafał Krzyżaniak, Norbert Dworzyński i Robert Stanikowski.

W 2019 roku w Warszawie zostało otwarte biuro BCG Platinion – technologiczne ramię firmy, które pełni funkcję głównego ośrodka dla Europy Środkowo-Wschodniej, zarządzane przez Łukasza Margańskiego.

W 2022 roku warszawskie biuro BCG zainicjowało program Ukrainian Virtual Hub mający na celu zapewnienie obywatelom Ukrainy możliwość zatrudnienia w biurach BCG na całym świecie[3].

Spółka ma siedzibę w biurowcu Zebra Tower przy ul. Mokotowskiej 1 w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Boston Consulting Group Releases 2022 Annual Sustainability Report [online], BCG Global [dostęp 2023-12-11] (ang.).
  2. Quantis to Join BCG to Accelerate Sustainable Transformation [online], BCG Global [dostęp 2023-12-11] (ang.).
  3. Boston Consulting Group Launches a Hub for Ukrainian Talent [online], BCG Global [dostęp 2023-12-11] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]