Boston Consulting Group

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

The Boston Consulting Group (BCG) jest międzynarodową firmą doradztwa strategicznego założoną w 1963 roku przez Bruce Hendersona, absolwenta Harvard Business School. Dzięki takim koncepcjom jak macierz BCG, krzywa uczenia się czy konkurencja w czasie, BCG jest uważane za jednego z liderów consultingu, którzy zrewolucjonizowali naukę zarządzania. Zatrudnia absolwentów najlepszych uczelni biznesowych i technicznych oraz programów MBA m.in. Harvard Business School, IESE, INSEAD czy London Business School. W 2012 r. amerykański magazyn Fortune ponownie umieścił BCG na drugim miejscu rankingu "100 best companies to work for"[1]. BCG jest partnerem World Economic Forum, konsultanci BCG doradzali organizatorom międzynarodowych regat Volvo Ocean Race oraz organizatorom Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Londynie w 2012 r.

BCG na świecie[edytuj]

Firma zatrudnia 5600 konsultantów, którzy pracują w 74 biurach w 44 krajach na świecie, doradzając wielu firmom z listy Fortune500. Do końca 2012 r. prezesem BCG jest Hans Paul Burkner, w 2013 r., kiedy przypada 50. rocznica powstania firmy, jej szefem zostanie Richard Lesser. BCG publikuje analizy, opracowania i raporty z zakresu makroekonomii i międzynarodowych procesów gospodarczych, bankowości, telekomunikacji, energetyki i przemysłu, które publikuje na www.bcgperspectives.com. Na poziomie międzynarodowym BCG wspiera „Milenijne Cele Rozwoju” Organizacji Narodów Zjednoczonych (UN Millennium Development Goals), współpracuje ze Światowym Programem Żywnościowym ONZ (UN World Food Programme), organizacją Save the Children oraz Fundacją Billa i Melindy Gates.

BCG w Polsce[edytuj]

Biuro BCG w Warszawie działa od 1997 r., zatrudnia obecnie około 100 konsultantów, a kierują nim trzej partnerzy - Franciszek Hutten-Czapski, Marcin Kotlarek oraz Jarosław Dmowski. Z BCG w Polsce związani byli m.in. Wojciech Sobieraj, założyciel i prezes Alior Banku, Andrzej Klesyk, twórca internetowego banku Inteligo, były prezes PZU, Wojciech Sass, wiceprezes Banku BGŻ. W 2011 r. zespół BCG, we współpracy z Google, przygotował raport "Polska Internetowa", pierwsze opracowanie, które określiło jaką wartość internet wnosi do polskiej gospodarki. [2].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy