Boston Consulting Group

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biurowiec Zebra Tower w Warszawie, siedziba BCG w Polsce

The Boston Consulting Group (BCG) – międzynarodowa firma doradztwa strategicznego założona w 1963 roku przez Bruce Hendersona.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Dzięki takim koncepcjom jak macierz BCG, krzywa uczenia się czy konkurencja w czasie, BCG jest uważane za jednego z liderów consultingu, którzy zrewolucjonizowali naukę zarządzania. Zatrudnia absolwentów najlepszych uczelni biznesowych i technicznych oraz programów MBA, m.in. Harvard Business School, IESE, INSEAD czy London Business School. Od 2012 amerykański magazyn Fortune co roku uznaje BCG za liderów rankingu 100 best companies to work for[1]. BCG jest partnerem World Economic Forum, konsultanci BCG doradzali organizatorom międzynarodowych regat Volvo Ocean Race oraz organizatorom Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Londynie w 2012.

Firma zatrudnia 6000 konsultantów, którzy pracują w 82 biurach w 46 krajach na świecie, doradzając wielu firmom z listy Fortune 500. Prezesem BCG jest Richard Lesser. BCG publikuje analizy, opracowania i raporty z zakresu makroekonomii i międzynarodowych procesów gospodarczych, bankowości, telekomunikacji, energetyki i przemysłu, które publikuje na www.bcgperspectives.com. Na poziomie międzynarodowym BCG wspiera „Milenijne Cele RozwojuOrganizacji Narodów Zjednoczonych (UN Millennium Development Goals), współpracuje ze Światowym Programem Żywnościowym ONZ (UN World Food Programme), organizacją Save the Children oraz Fundacją Billa i Melindy Gates.

BCG w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Biuro BCG w Warszawie działa od 1997 r. Zatrudnia obecnie około 100 konsultantów. Kieruje nim Oktawian Zając wspierany przez grono partnerów, do którego należą Franciszek Hutten-Czapski, Norbert Dworzyński, Łukasz Rey, Robert Stanikowski i Rafał Krzyżaniak. Z BCG w Polsce związani byli m.in. Wojciech Sobieraj, założyciel i prezes Alior Banku, Andrzej Klesyk, twórca internetowego banku Inteligo, były prezes PZU oraz Wojciech Sass, prezes Nationale-Nederlanden.

Siedziba spółki znajduje się przy w biurowcu Zebra Tower przy ul. Mokotowskiej 1 w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]