Boston Consulting Group

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

The Boston Consulting Group (BCG) jest międzynarodową firmą doradztwa strategicznego założoną w 1963 roku przez Bruce Hendersona, absolwenta Harvard Business School. Dzięki takim koncepcjom jak macierz BCG, krzywa uczenia się czy konkurencja w czasie, BCG jest uważane za jednego z liderów consultingu, którzy zrewolucjonizowali naukę zarządzania. Zatrudnia absolwentów najlepszych uczelni biznesowych i technicznych oraz programów MBA m.in. Harvard Business School, IESE, INSEAD czy London Business School. Od 2012 r. amerykański magazyn Fortune co roku uznaje BCG za liderów rankingu "100 best companies to work for"[1]. BCG jest partnerem World Economic Forum, konsultanci BCG doradzali organizatorom międzynarodowych regat Volvo Ocean Race oraz organizatorom Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Londynie w 2012 r.

BCG na świecie[edytuj]

Firma zatrudnia 6000 konsultantów, którzy pracują w 82 biurach w 46 krajach na świecie, doradzając wielu firmom z listy Fortune500. Prezesem BCG jest Richard Lesser. BCG publikuje analizy, opracowania i raporty z zakresu makroekonomii i międzynarodowych procesów gospodarczych, bankowości, telekomunikacji, energetyki i przemysłu, które publikuje na www.bcgperspectives.com. Na poziomie międzynarodowym BCG wspiera „Milenijne Cele Rozwoju” Organizacji Narodów Zjednoczonych (UN Millennium Development Goals), współpracuje ze Światowym Programem Żywnościowym ONZ (UN World Food Programme), organizacją Save the Children oraz Fundacją Billa i Melindy Gates.

BCG w Polsce[edytuj]

Biuro BCG w Warszawie działa od 1997 r., zatrudnia obecnie około 100 konsultantów, a kieruje nim Franciszek Hutten-Czapski wspierany przez grono partnerów, do którego należą Marcin Kotlarek, Jarosław Dmowski, Norbert Dworzyński, Robert Stanikowski, Marcin Jędrzejewski i Oktawian Zając. Z BCG w Polsce związani byli m.in. Wojciech Sobieraj, założyciel i prezes Alior Banku, Andrzej Klesyk, twórca internetowego banku Inteligo, były prezes PZU oraz Wojciech Sass, prezes Nationale-Nederlanden. Zespół BCG, we współpracy z Google, przygotował raport "Polska Internetowa", pierwsze opracowanie, które określiło jaką wartość internet wnosi do polskiej gospodarki. [2].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy