Boterbabbelaar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Porcelanowy, zdobiony, spodek, na którym leży kilkanaście beżowych kostek podobnego rozmiaru. Wszystkie mają kształt zbliżony do grubej poduszki.
Cukierki maślane

Boterbabbelaar lub roomboterbabbelaarholenderski cukierek maślany. Twardy cukierek do ssania, koloru beżowego, o łagodnym, słodkim, maślanym smaku. Cukierki te są tradycyjnym produktem regionalnym charakterystycznym dla prowincji Zelandii[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjne cukierki były wcześniej wyrabiane w chłopskich domach w soboty na własny użytek[1]. W sklepie na rynku w Middelburgu (stolicy prowincji) cukierki są produkowane i sprzedawane od 1892 roku. W dalszym ciągu ich wytwarzanie odbywa się według receptury opracowanej przez J.B. Diescha, założyciela firmy, który był cukiernikiem przybyłym do Holandii ze Szwajcarii[1].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Początkowo cukierek nazywano spekje[1]. Nazwa boterbabbelaar pojawiła się później i związana jest z tradycją, iż cukierek był podawany do drugiej filiżanki herbaty lub kawy podczas rozmowy (pierwszą filiżankę serwowano razem z jednym ciasteczkiem)[1]. Pełna nazwa cukierków w języku niderlandzkim brzmi Zeeuwse roomboterbabbelaars i pochodzi od słów: boter – masło, roomboter – masło śmietankowe i babbelaar – gaduła). Bywa też nazywany cukierkiem maślanym (Zeeuwse botersnoepje).

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Jasnoniebieska puszka w kształcie prostopadłościanu. Na widocznej ściance znajduje się napis "Echte Zeeuwse de Kol" oraz zdjęcie wiatraka.
Puszka ozdobiona wiatrakiem

Metodą tradycyjną cukierki są produkowane ręcznie przy użyciu miedzianych kotłów. Podstawowymi składnikami do produkcji są: woda, cukier kryształ i masło. Dodatkowymi składnikami są: glukoza pochodzenia roślinnego i sól. Gotowanie masy na cukierki odbywa się w podciśnieniu. Tradycyjnie wyprodukowane cukierki nie zawierają żadnych syntetycznych środków poprawiających smak lub kolor ani konserwantów[1]. Na rynku, obok cukierków wyprodukowanych ręcznie w tradycyjny sposób, są także obecne cukierki wyprodukowane fabrycznie według współczesnych receptur.

Opakowanie[edytuj | edytuj kod]

Od 1925 roku cukierki zaczęto pakować w ozdobne, metalowe puszki[1] o różnych kształtach, które są obecnie ozdabiane wizerunkami typowymi dla Zelandii, np. starych wiatraków, osób w regionalnych strojach ludowych, morza i plaży[3]. Mogą też być pakowane w plastikowe woreczki z ozdobnym nadrukiem. Spotyka się też cukierki pojedynczo owinięte w ozdobne papierki.

Pamiątka[edytuj | edytuj kod]

Cukierki są sprzedawane głównie jako pamiątka dla turystów odwiedzających prowincję[4]. Są dostępne w sklepach pamiątkarskich, sklepach organizacji turystycznej ANWB i niektórych supermarketach na stoiskach ze słodyczami lub stoiskach z lokalnymi produktami spożywczymi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Boterbabbelaars. [dostęp 2012-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 sierpnia 2011)]. (niderl.).
  2. Zeeuwse souvenirs. [dostęp 2012-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 lutego 2012)]. (niderl.).
  3. Boterbabbelaars. Historisch Museum Deventer. [dostęp 2012-03-10]. (niderl.).
  4. Zeeuwse lekkernijen. [dostęp 2012-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 maja 2010)]. (niderl.).