Boys Don’t Cry (singel)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Boys Don’t Cry
Wykonawca singla
z albumu Boys Don’t Cry
The Cure
Wydany

sierpień 1979
kwiecień 1986 (reedycja, UK)

Nagrywany

1979

Gatunek

post-punk

Długość

2:35

Wydawnictwo

Fiction Records

Producent

Chris Parry (1979/1986)
Robert Smith (1986)
Dave Allen (1986)

Format

7", 12"

Autor

Michael Dempsey, Robert Smith, Lol Tolhurst

Singel po singlu
Killing an Arab
(1978)
„Boys Don’t Cry”
(1979)
Jumping Someone Else's Train
(1979)

Boys Don’t Cry – drugi singiel wydany przez zespół The Cure, w sierpniu 1979. W Wielkiej Brytanii wydano tylko singel o tym tytule, natomiast w Stanach Zjednoczonych singel ten promował album noszący identyczną nazwę. Album Boys Don’t Cry jest amerykańskim odpowiednikiem debiutanckiego albumu zespołu Three Imaginary Boys.

Geneza utworu[edytuj | edytuj kod]

Autorami utworu są Michael Dempsey, Robert Smith oraz Lol Tolhurst. Utwór w warstwie tekstowej opowiada historię mężczyzny, który poddaje się w próbach odzyskania miłości dziewczyny, którą wcześniej utracił. Tekst opisuje go, gdy stara się ukryć własny stan emocjonalny śmiejąc się, ale kryjąc łzy we własnych oczach, bo „chłopaki nie płaczą” (ang. Boys Don’t Cry).

Reedycja[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 1986 roku singel został wznowiony wraz z dodatkowym podtytułem „New Voice · New Mix”, a oryginalny utwór został ponownie zremiksowany a ścieżka wokalna nagrana ponownie. Nowa wersja utworu odniosła sukces na listach przebojów, jednakże nie pojawiła się na żadnym oficjalnym albumie zespołu. Jest dostępna jedynie jako ścieżka dźwiękowa w teledysku do piosenki „Boys Don’t Cry” (który powstał właśnie w tym czasie).

Utwory na krążku[edytuj | edytuj kod]

wydanie z 1979 roku[edytuj | edytuj kod]

singel 7"

  1. „Boys Don’t Cry”
  2. „Plastic Passion”

wydanie z 1986 roku[edytuj | edytuj kod]

singel 7"

  1. „Boys Don’t Cry (New Voice · New Mix)”
  2. „Pill Box Tales”

singel 12"

  1. „Boys Don’t Cry (New Voice · Club Mix)”
  2. „Pill Box Tales”
  3. „Do the Hansa”

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Wykorzystanie w produkcjach filmowych[edytuj | edytuj kod]

Utwór w wykonaniu Nathana Larsona został użyty w filmie noszącym ten sam tytuł Boys Don’t Cry, dzięki któremu aktorka Hilary Swank zdobyła w 1999 roku Oskara. Film został oparty na autentycznej historii Brandona Teena młodego transseksualisty, który został zgwałcony i zamordowany, po tym gdy jego znajomi odkryli, że jest w istocie kobietą. Piosenka pojawia się w momencie gdy postać grana przez Swank zostaje uwolniona z więzienia i spotyka się z czekającą na niego dziewczyną, jeszcze przed tragicznymi zdarzeniami.

Utwór pojawia się także w filmie z roku 1998 noszącym oryginalny tytuł „The Wedding Singer”. Kolejny raz piosenkę można usłyszeć na ekranach w filmie Starter for Ten z roku 2006 oraz w 2008 w filmie Nick and Norah's Infinite Playlist.

Wykonania innych artystów[edytuj | edytuj kod]

Utwór Boys Don’t Cry odniósł duży sukces komercyjny, ale miał także duży wpływ na wielu artystów, którzy włączyli tę piosenkę do swojego repertuaru. Z wielu zespołów którzy wykonywali „Boys Don’t Cry” najbardziej znane to Reel Big Fish, The Smashing Pumpkins, Oleander, Hell Is for Heroes, Lostprophets, Razorlight, Grant Lee Phillips, Norman Palm, Area-7, Belanova.

W 2004, podczas serii koncertów w Wielkiej Brytanii zespołu Blink-182, Robert Smith dołączył do zespołu. Wspólnie wykonanali dwa utwory w tym także piosenkę Boys Don’t Cry. [1]

Także zespół Placebo zagrało tę piosenkę wraz z Robertem Smithem podczas ich występu w Wembley Arena w listopadzie 2004.

Polski zespół T.Love ma w swoim dorobku album oraz utwór noszące tytuł Chłopaki nie płaczą będącym jednakże tylko echem utworu „Boys Don’t Cry”, gdyż zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej obie piosenki nie mają ze sobą nic wspólnego[1].

Miejsca na listach przebojów[edytuj | edytuj kod]

Lista przebojów (1979) Pozycja
Australian ARIA Singles Chart 7

„Boys Don’t Cry (New Voice · New Mix)”[edytuj | edytuj kod]

Lista przebojów (1986) Pozycja
German Singles Chart 19
UK Singles Chart[2] 22
Australian ARIA Singles Chart 26
French Singles Chart 28

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Łukasz Kamiński: The Cure: Chłopaki nie płaczą. [dostęp 2009-02-17]. (pol.).
  2. singel Boys Don’t Cry na liście przebojów w Wielkiej Brytanii. [dostęp 2009-02-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]