Brač

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brač
Ilustracja
Zdjęcie satelitarne wyspy
Kontynent

Europa

Państwo

 Chorwacja

Akwen

Morze Adriatyckie

Powierzchnia

395,44[1] km²

Długość linii brzegowej

180,61 km[2]

Populacja 
• liczba ludności
• gęstość


14 000
35,4 os./km²

Położenie na mapie żupanii splicko-dalmatyńskiej
Mapa konturowa żupanii splicko-dalmatyńskiej, w centrum znajduje się punkt z opisem „Brač”
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, na dole znajduje się punkt z opisem „Brač”
Ziemia43°18′17″N 16°39′11″E/43,304722 16,653056

Brač (wł. Brazza) – chorwacka górzysta wyspa przybrzeżna na Adriatyku, należąca do środkowej Dalmacji. Powierzchnia 395,44 km²; długość wybrzeża 180,61 km[3]; ludność 14 tys. Od lądu stałego oddziela wyspę cieśnina o szerokości 5–12 km. Najwyższy punkt wyspy to Vidova Gora (778 m n.p.m.). Największa miejscowość wyspy to Supetar. Inne miejscowości: Pučišća, Sumartin, Sutivan, Selca, Škrip, Bol, Blaca, Milna. Wyspa sąsiaduje z wyspą Šolta. Dopłynąć do wyspy można promami Jadrolinija oraz Split Tours. Promy pływają z: Supetaru do Splitu, oraz z Sumartinu do Makarskiej.

W Bolu znajduje się najokazalsza żwirowa plaża na całym wybrzeżu wyspy, położona na półwyspie Zlatni rat. Na wyspie, gdzie rozwinęła się turystyka[4], znajduje się kilka małych plaż piaszczystych, z których na szczególną uwagę zasługuje zatoka Lovrečina na północnym wybrzeżu.

Z marmuru wydobywanego na wyspie budowano pałac Dioklecjana w Splicie, wykorzystano go także przy budowie Białego Domu w Waszyngtonie.

Ludność wyspy zajmuje się rybołówstwem, hodowlą owiec oraz uprawą oliwek, winorośli i tytoniu[4]. Na wyspie znajdują się wytwórnie serów oraz konserw rybnych[4]. Pochodzi stąd lokalna potrawa brački vitalac[5].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]