Bracia Rosato

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Carmine (ur. około 1919 roku) i Antonio „Tony” Rosato (ur. około 1914 roku) - postacie fikcyjne z serii Ojciec chrzestny.

Bracia Rosato pojawiają się pierwszy raz w filmie Ojciec chrzestny II. Po przeniesieniu się Dona Michaela Corleone z Nowego Jorku do Nevady, dawne terytoria rodziny Corleone zostały podzielone między byłych caporegime organizacji. Bracia Rosato objęli tereny sąsiadujące z obszarami Petera Clemenzy, a później jego następcy Franka Pentangeliego. Głównym przywódcą nowej rodziny był Tony, starszy z braci. Młodszy, Carmine, uchodził raczej za osobą niezbyt inteligentną.

W przeciwieństwie do sąsiadów, braciom Rosato nie wystarczył obszar dany im przez pierwotnego Dona. Swoją potęgę zbudowali na handlu narkotykami i układami z Hymanem Rothem, multimilionerem z Florydy. Wkrótce potem zamordowali Clemenzę i zaczęli atakować ludzi Pentangeliego. Ten poskarżył się na braci Donowi Corleone podczas przyjęcia z okazji pierwszej Komunii syna Michaela, Anthony’ego. Z powodów ich koneksji z Hymanem Rothem, Michael Corleone odmówił ingerowania w ich sprawy.

W 1958 roku zorganizowali zamach na Franka Pentangeliego i jego capo, Williego Cicci. Próbowali go udusić mówiąc mu przy tym, że zamach jest na zlecenie Michaela Corleone. Niespodziewane wkroczenie policjanta patrolującego ulice do baru, gdzie miał miejsce zamach, rozpoczęło strzelaninę, dzięki której przeżył Frank, a Willie Cicci został postrzelony. Oboje zostali aresztowani przez FBI, później zeznawali przed komisją ds. przestępczości zorganizowanej na niekorzyść rodziny Corleone, wierząc, że to oni ich zdradzili.

W filmie nie została przedstawiona dalsza część historii braci Rosato. Można podejrzewać, że w końcu zginęli. Taką wersję przedstawia gra Ojciec chrzestny II, do której fabułę pisał Mark Winegardner, spadkobierca praw autorskich Maria Puzo, autora Ojca Chrzestnego.