Bracia Zmartwychwstańcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bracia Zmartwychwstańcy
Ilustracja
Strona tytułowa I tomu - wyd. z 1876 roku
Autor Józef Ignacy Kraszewski
Tematyka czasy Bolesława Chrobrego
Typ utworu powieść historyczna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Polska
Język polski
Data wydania 1876
Wydawca Spółka Księgarzy Warszawskich

Bracia Zmartwychwstańcy: powieść z czasów Chrobrego – powieść historyczna Józefa Ignacego Kraszewskiego wydana po raz pierwszy w 1876 roku, należąca do cyklu Dzieje Polski.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści toczy się na początku XI wieku. Po wielu zwycięskich wojnach Polska pod panowaniem Bolesława Chrobrego wydaje się potężna i bezpieczna. Jednak Bolesław wie, że to tylko pozory. Cesarstwo niemieckie i Ruś Kijowska, niegdyś pokonane przez księcia, teraz czekają na odpowiedni moment, by wziąć odwet. Księcia niepokoi też rywalizacja pomiędzy jego synami - młodszym Mieszkiem i starszym Bezprymem. Chcąc wzmocnić pozycję państwa na arenie międzynarodowej, podejmuje starania o królewską koronę, jednak napotyka przeszkody ze strony cesarza niemieckiego.

Na tle politycznej walki pomiędzy polskim władcą a wrogim mu cesarzem niemieckim toczą się losy braci Jurgi i Andruszki z rodu Jaksów. Byli to niegdyś dzielni woje księcia Bolesława, którzy za bandycki napad zostają przez władcę skazani na śmierć. W tajemnicy przed Bolesławem od śmierci ratuje ich małżonka księcia Emnilda. Przez długi czas muszą się ukrywać, w końcu jednak Emnilda wyjawia Chrobremu prawdę, który, żałując pochopnie wydanego wyroku, z wdzięcznością przyjmuje Jaksów z powrotem na dwór. Oni z kolei postanawiają się zrehabilitować za dawną zbrodnię, podejmując się niebezpiecznej misji udania się z poselstwem do papieża w celu wyjednania korony królewskiej dla księcia Bolesława. Misja kończy się sukcesem, Chrobry zostaje koronowany i wkrótce umiera, a Jaksowie są świadkami następującej potem reakcji pogańskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Ignacy Kraszewski "Bracia Zmartwychwstańcy", wyd. Edition 2000, 2005

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]