Bracia Zmartwychwstańcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bracia Zmartwychwstańcy
Ilustracja
Strona tytułowa I tomu - wyd. z 1876 roku
Autor

Józef Ignacy Kraszewski

Tematyka

czasy Bolesława Chrobrego

Typ utworu

powieść historyczna

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1876

Wydawca

Spółka Księgarzy Warszawskich

poprzednia
Lubonie
następna
Masław

Bracia Zmartwychwstańcy: powieść z czasów Chrobrego – powieść historyczna Józefa Ignacego Kraszewskiego wydana po raz pierwszy w 1876 roku, należąca do cyklu Dzieje Polski.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści toczy się na początku XI wieku. Po wielu zwycięskich wojnach Polska pod panowaniem Bolesława Chrobrego wydaje się potężna i bezpieczna. Jednak Bolesław wie, że to tylko pozory. Cesarstwo niemieckie i Ruś Kijowska, niegdyś pokonane przez księcia, teraz czekają na odpowiedni moment, by wziąć odwet. Księcia niepokoi też rywalizacja pomiędzy jego synami - młodszym Mieszkiem i starszym Bezprymem. Chcąc wzmocnić pozycję państwa na arenie międzynarodowej, podejmuje starania o królewską koronę, jednak napotyka przeszkody ze strony cesarza niemieckiego.

Na tle politycznej walki pomiędzy polskim władcą a wrogim mu cesarzem niemieckim toczą się losy braci Jurgi i Andruszki z rodu Jaksów. Byli to niegdyś dzielni woje księcia Bolesława, którzy za bandycki napad zostają przez władcę skazani na śmierć. W tajemnicy przed Bolesławem od śmierci ratuje ich małżonka księcia Emnilda. Przez długi czas muszą się ukrywać, w końcu jednak Emnilda wyjawia Chrobremu prawdę, który, żałując pochopnie wydanego wyroku, z wdzięcznością przyjmuje Jaksów z powrotem na dwór. Oni z kolei postanawiają się zrehabilitować za dawną zbrodnię, podejmując się niebezpiecznej misji udania się z poselstwem do papieża w celu wyjednania korony królewskiej dla księcia Bolesława. Misja kończy się sukcesem, Chrobry zostaje koronowany i wkrótce umiera, a Jaksowie są świadkami następującej potem reakcji pogańskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Ignacy Kraszewski "Bracia Zmartwychwstańcy", wyd. Edition 2000, 2005

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]