Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bractwo Kapłańskie Św. Piotra
Herb zakonu
Pełna nazwa Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra
Nazwa łacińska Fraternitas Sacerdotalis Sancti Petri
Skrót zakonny FSSP
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Status kanoniczny Stowarzyszenie życia apostolskiego
Data założenia 18 lipca 1988
Przełożony Ks. John Berg FSSP
Liczba członków 392 (228 księży, 10 diakonów i 154 kleryków) (2011)
Strona internetowa

Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra (Fraternitas Sacerdotalis Sancti Petri, FSSP) – zgromadzenie zrzeszające katolickich księży tradycjonalistycznych. Zostało założone 18 lipca 1988 r. w opactwie cysterskim Hauterive w Szwajcarii. Kapłani zakładający to bractwo wywodzili się ze środowiska abpa Lefebvre'a (należeli do Bractwa Świętego Piusa X), który m.in. krytykował decyzje Soboru Watykańskiego II, a także odrzucał nowy ryt Mszy świętej Pawła VI. Gdy w 1988 r. Jan Paweł II uznał, że abp Lefebvre zaciągnął na siebie ekskomunikę wyświęcając biskupów bez mandatu Stolicy Apostolskiej, przyszli założyciele FSSP opuścili abpa Lefebvre'a.

Kapłani należący do Bractwa posługują się księgami liturgicznymi według wydania z 1962 roku (a więc sprzed reformy Pawła VI, ale już po zmianach wprowadzonych przez Jana XXIII); działają zawsze w porozumieniu z biskupem miejsca. Prowadzą posługę na terenie Francji, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski i Nigerii. Obecnie do Bractwa należy ponad 300 członków, w tym pięciu księży z Polski: Andrzej Komorowski, Wojciech Grygiel, Marcin Kostka, Krzysztof Sanetra i Jakub Kamiński.

Ks. dr hab. Wojciech Grygiel i ks. Marcin Kostka prowadzą w Krakowie Duszpasterstwo Wiernych Liturgii Łacińskiej. 29 czerwca 2011 roku w Uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, Generał Bractwa św. Piotra kanonicznie erygował dom zakonny zgromadzenia w Krakowie.

W przeciwieństwie do Kapłańskiego Bractwa Świętego Piusa X (FSSPX), FSSP jest zgromadzeniem posiadającym pełny mandat Stolicy Apostolskiej. Pierwszy dom Bractwa św. Piotra został założony w Wigratzbad, w Bawarii (obecnie Seminarium Duchowne Św. Piotra), na prośbę kard. Ratzingera, późniejszego papieża Benedykta XVI.

Symbolika herbu Bractwa[edytuj | edytuj kod]

Skrzyżowane klucze przypominają o świętym Piotrze, patronie stowarzyszenia. Wskazują również na Stolicę Apostolską, której Bractwo jest wierne od chwili powstania. Niebieski kolor tła ukazuje oddanie Matce Bożej i powierzenie się Bractwa pod Jej opiekę. Łzy przypominają o trudnych okolicznościach powstania Bractwa. Są również symbolem potrójnego zaparcia się św. Piotra, a później jego potrójnego wyznania miłości Chrystusowi. Ich liczba wskazuje również na charyzmat stowarzyszenia, oparty na trzech filarach: wierności przełożonym, tradycyjnej nauki Kościoła i liturgii łacińskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]