Brad Henry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brad Henry
BradhenryDEA.jpg
Data i miejsce urodzenia 10 czerwca 1963
Shawnee
26. gubernator stanu Oklahoma
Okres od 13 stycznia 2003
do 10 stycznia 2011
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Frank Keating
Następca Mary Fallin

Charles Bradford Henry, znany jako Brad Henry (ur. 10 czerwca 1963) – amerykański polityk związany z Partią Demokratyczną. W latach 2003-2011 pełnił urząd 26. gubernatora stanu Oklahoma.

Urodzony w Shawnee w Oklahomie w osiadłej od dawna tam rodzinie Brad Henry jest synem prominentnego prawnika i sędziego Charlesa Henry’ego. Ukończył publiczne szkoły, w tym Shawnee High School, po czym studiował nauki ekonomiczne na University of Oklahoma (otrzymując specjalne stypendium programu prezydenckiego, czyli President’s Leadership). Dyplom z ekonomii uzyskał w roku 1985, zaś z nauk prawnych (na tej samej uczelni) w 1988. Na studiach prawniczych zajmował się także redagowaniem uczelnianego periodyku Law review. Początkowo w okresie swej politycznej kariery zasiadał w stanowej legislaturze.

W wyborczym roku [2002 demokraci ponieśli klęskę, tracąc m.in. większość w Senacie. Stracili też kilka starych stanowisk gubernatorskich (m.in. w Alabamie, Alasce, Georgii, Hawajach, Maryland, New Hampshire czy Karolinie Południowej). Zdobyli natomiast władzę w takich stanach, jak Arizona, Maine, Michigan, Wisconsin, Wyoming, Kansas, Tennessee, Illinois. Jednym z takich stanów była właśnie Oklahoma. Urzędujący republikański gubernator Frank Keating nie mógł już, po ośmiu latach − czyli dwóch kadencjach − ubiegać się o ponowny wybór.

Kandydatem Partii Demokratycznej w tym tradycyjnie konserwatywnym i zdominowanym przez republikanów stanie został Brad Henry, który wygrał wybory, choć bardzo nikłą przewagą głosów. On i jego republikański konkurent, kongresmen i były znany futbolista Steve Largent zdobyli łącznie około 43% głosów. Niezależny kandydat Gary Richardson, zdobył 12% głosów, co było drugim najlepszym wynikiem kandydata spoza dwóch głównych partii w kraju. Zwycięstwo Henry’ego nad Largentem wyniosło zaledwie 6866 głosów. Henry prowadził swoją kampanię pod hasłem „edukacyjnego gubernatora”. Obiecywał podniesienie nauczycielskich wynagrodzeń i przeznaczenie większych funduszy na rozwój stanowego szkolnictwa.

Henry został zaprzysiężony na szefa władzy wykonawczej w rodzinnym stanie dnia 13 stycznia 2003 roku przez swego kuzyna, sędziego sądu federalnego Roberta Harlana Henry’ego.

Henry był jednym z najpopularniejszych gubernatorów stanowych (obok m.in. innych demokratów jak Brian Schweitzer z Montany, Dave Freudenthal z Wyoming, Mark Warner z Wirginii czy Mike Easley z Karoliny Północnej, John Lynch z New Hampshire, Kathleen Sebelius z Kansas czy Janet Napolitano z Arizony). Bez większego trudu uzyskał ponowny wybór w roku 2006.

Jako gubernator był członkiem National Governors Association, Southern Governors Association i Democratic Governors Association. W roku 2003 udzielił azylu na terytorium Oklahomy jedenastu demokratycznym senatorom stanowym z Teksasu, którzy uciekli z rodzinnego stanu, aby uniemożliwić zebranie się kworum na jednym z posiedzeń ich izby, mimo pisemnego nakazu sędziego federalnego, aby aresztować ich i zmusić do wzięcia udziału w sesji.

Gubernator Henry popierał stosowanie kary śmierci. Notabene stan Oklahoma wykonał najwięcej, zaraz po Teksasie i Wirginii, wyroków śmierci po przywróceniu najwyższego wymiaru karu. Za jego rządów wykonano 40 wyroków śmierci, przy czym tylko raz skorzystał z prawa łaski. Kiedy legislatura uchwaliła prawo karania śmiercią pedofilów-recydywistów, gubernator Henry natychmiast ją podpisał, nie konsultując się z nikim.

Uważany był za potencjalnego kandydata na prezydenta lub wiceprezydenta w roku 2008 (z uwagi na swoją popularność i możliwość „przyciągnięcia” nowych wyborców z tej części kraju).

Jest żonaty z Kim, z którą ma trzy córki: Leah, Laynię i Bayleę. Jest baptystą.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Brad Henry w bazie Notable Names Database (ang.)