Chelsea Manning

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bradley Manning)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chelsea Elizabeth Manning
Bradley Edward Manning
Ilustracja
Chelsea Manning signature.svg
Private (po degradacji)
Data i miejsce urodzenia 17 grudnia 1987
Crescent
Przebieg służby
Lata służby 2007-2013
Siły zbrojne US Army logo.svgUS Army
Jednostki 2. Brygada 10. Dywizji Górskiej,
Główne wojny i bitwy Stabilizacja Iraku
Odznaczenia
National Defense Service Medal Iraq Campaign Medal Global War on Terrorism Service Medal Army Service Ribbon Army Overseas Service Ribbon Army Meritorious Unit Commendation

Chelsea Elizabeth Manning[1] (ur. 17 grudnia 1987 w Crescent, Oklahoma, wcześniej znana jako Bradley Edward Manning) – amerykański analityk wywiadu i żołnierz United States Army, sygnalista, aresztowany w maju 2010 roku za wyniesienie tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu, skazany 21 sierpnia 2013 roku na wydalenie ze służby i karę 35 lat pozbawienia wolności. Po ogłoszeniu wyroku Manning dokonał coming outu jako transseksualista[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wstąpił do armii amerykańskiej w 2007 roku, awansował i uzyskał dostęp do danych wywiadu w Iraku. Stał się znany po przekazaniu portalowi WikiLeaks około 250 tysięcy tajnych dokumentów. Jak mówił, wynosił je na płytach Lady Gagi. Miał nieograniczony dostęp do tajnych danych dzięki SIPRNet. Wnosił nośniki do bazy, kasował je i w ich miejsce zapisywał skompresowane tajne dokumenty[3].

Sprawa wyszła na jaw w lutym 2010 roku. Haker Adrian Lamo, który dowiedział się od Manning, że ten przekazał dokumenty serwisowi WikiLeaks, uznał, że musi go wydać. Bradley został aresztowany w Kuwejcie, a potem trafił do więzienia w stanie Wirginia. W lipcu 2010 roku przedstawiono mu zarzuty ujawnienia tajnych informacji dotyczących obrony narodowej. Groziła mu kara dożywotniego pozbawienia wolności[4][5].

Proces Manning rozpoczął się przed sądem wojskowym 3 czerwca 2013 roku. 30 lipca Manning został uznany za winny szpiegostwa, zdrady tajemnicy państwowej, oszustw komputerowych oraz kradzieży; uniewinniono go od najcięższego zarzutu – pomagania wrogom Stanów Zjednoczonych. 21 sierpnia został skazany na 35 lat pozbawienia wolności, degradację do stopnia szeregowej (amerykański Private, ze stopnia Private First Class – starszego szeregowego) i wydalenie ze służby[6][7].

Po ogłoszeniu wyroku Manning ogłosił, że jest transseksualistą i poprosił, aby używać wobec niego nowego imienia – Chelsea i form żeńskich[2]. Nie zamierzał jednak prosić o przeniesienie do żeńskiego zakładu karnego, a władze zakładu karnego, w którym odbywał karę poinformowały, że nie zapewniają więźniom ani kuracji hormonalnych, ani operacji zmiany płci[2].

W kwietniu 2014 roku sąd w Kansas wyraził zgodę na zmianę imienia z Bradley na Chelsea[8].

W styczniu 2017 roku w ostatnim tygodniu prezydentury, Barack Obama złagodził wyrok z 35 lat do 7 lat więzienia liczonych od dnia aresztowania[9]. Manning został zwolniony 17 maja 2017 roku[10][11].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Polityczne plakaty w Niemczech nawołujące do uwolnienia Chelsea (Bradleya) Manning (2013)
  • National Defense Service Medal
  • Iraq Campaign Medal z jedną service star
  • Global War on Terrorism Service Medal
  • Army Service Ribbon
  • Army Overseas Service Ribbon
  • Army Meritorious Unit Commendation

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]