Chelsea Manning

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Bradley Manning)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chelsea E. Manning
Ilustracja
Chelsea Manning signature.svg
Private (po degradacji)
Data i miejsce urodzenia 17 grudnia 1987
Crescent
Przebieg służby
Lata służby 2007-2013
Siły zbrojne US Army logo.svgUS Army
Jednostki 2. Brygada 10. Dywizji Górskiej,
Główne wojny i bitwy Stabilizacja Iraku
Odznaczenia
National Defense Service Medal Iraq Campaign Medal Global War on Terrorism Service Medal Army Service Ribbon Army Overseas Service Ribbon Army Meritorious Unit Commendation

Chelsea Elizabeth Manning[1] (ur. jako Bradley Edward Manning 17 grudnia 1987 w Crescent, Oklahoma) – była żołnierz wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych, analityk wywiadu, aresztowana w maju 2010 za wyniesienie tajnych dokumentów amerykańskich, skazana 21 sierpnia 2013 na wydalenie ze służby i karę 35 lat pozbawienia wolności. Po ogłoszeniu wyroku Manning dokonałą coming outu jako transseksualistka[2].

Biografia[edytuj]

Wstąpiła do armii w 2007 roku, awansowała i uzyskała dostęp do danych wywiadu w Iraku. Stała się znana po przekazaniu portalowi WikiLeaks ok. 250 tys. tajnych dokumentów. Jak mówi, wynosiła je na płytach Lady Gagi. Miała nieograniczony dostęp do tajnych danych dzięki Sieci Przesyłowej Tajnych Protokołów Dyplomatycznych. Wnosiła nośniki do bazy, kasowała je i w ich miejsce zapisywała skompresowane tajne dokumenty[3].

Sprawa wyszła na jaw w lutym 2010 roku. Haker Adrian Lamo, który dowiedział się od Chelsea, że ta przekazała dokumenty serwisowi WikiLeaks, uznał, że musi go wydać. Chelsea została aresztowana w Kuwejcie, a potem trafiła do więzienia w stanie Wirginia. W lipcu 2010 przedstawiono jej zarzuty ujawnienia tajnych informacji dotyczących obrony narodowej. Groziła jej kara dożywotniego pozbawienia wolności[4][5].

Proces Manning rozpoczął się przed sądem wojskowym 3 czerwca 2013 roku. 30 lipca Manning została uznana za winnego szpiegostwa, zdrady tajemnicy państwowej, oszustw komputerowych oraz kradzieży; uniewinniono ją od najcięższego zarzutu – pomagania wrogom USA. 21 sierpnia została skazana na 35 lat pozbawienia wolności, degradację do stopnia szeregowej (amerykański Private, ze stopnia Private First Class – starszego szeregowego) i wydalenie ze służby[6][7].

Po ogłoszeniu wyroku Manning ogłosiła, że jest transseksualistką i poprosiła aby używać wobec niego nowego imienia – Chelsea i form żeńskich[2]. Nie zamierza jednak prosić o przeniesienie do żeńskiego zakładu karnego, a władze zakładu karnego poinformowały, że nie zapewniają więźniom ani kuracji hormonalnych, ani operacji korekty płci[2].

W kwietniu 2014 sąd w Kansas wyraził zgodę na zmianę imienia z Bradley na Chelsea[8].

Odznaczenia[edytuj]

Polityczne plakaty w Niemczech nawołujące do uwolnienia Manninga
  • National Defense Service Medal
  • Iraq Campaign Medal z jedną service star
  • Global War on Terrorism Service Medal
  • Army Service Ribbon
  • Army Overseas Service Ribbon
  • Army Meritorious Unit Commendation

Zobacz też[edytuj]

Przypisy