Brahinka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Brahinka
Kontynent Europa
Państwo  Białoruś
 Ukraina
Rzeka
Długość 179 km
Powierzchnia zlewni 2778 km²
Średni przepływ 7,6 m³/s
Ujście
Recypient Dniepr

Brahinka (biał. Брагiнка, ros. Брагинка) - rzeka w południowej Białorusi (obwód homelski) i w północnej Ukrainie (obwód kijowski), prawy dopływ Dniepru w zlewisku Morza Czarnego. Długość - 179 km, powierzchnia zlewni - 2778 km².

Pierwotnie Brahinka stanowiła ostatni większy lewy dopływ Prypeci. Po melioracji międzyrzecza Dniepru i Prypeci Brahinka została podzielona kanałami odprowadzającymi wodę wprost do Dniepru na trzy niezależne cieki wodne:

  • Górna Brahinka (Брагінка Верхняя) — od źródeł (koło wsi Prokisiel) do Kanału Państwowego (Дзяржаўная канавa) i dalej do ujścia do Dniepru; długość - 76 km, powierzchnia zlewni - 1390 km²,
  • Średnia Brahinka (Брагінка Сярэдняя) — od Kanału Państwowego do kanału Iwierówka (t. Morozówka; канал Івераўка, канава Марозаўка) і dalej do ujścia do Dniepru; długość - 55 km, powierzchnia zlewni - 460 km²,
  • Dolna Brahinka (Брагінка Ніжняя) — od kanału Iwierówka do ujścia do Zbiornika Kijowskiego na Dnieprze; długość - 36,5 km, powierzchnia zlewni - 928 km².

Zlewnia Brahinki leży na Polesiu Homelskim. Dolina mało wyraźna, błotnista, szerokości 0,5-1 km, szerokość koryta 8-14 m w górnym biegu, 15-30 m w średnim i dolnym biegu. Przepływa przez miasto Brahiń.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]