Brahmagupta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brahmagupta
ilustracja
Państwo działania

 Indie

Data urodzenia

598

Data śmierci

670

Brahmagupta (ur. 598, zm. 670) – indyjski astronom i matematyk, który wywarł wpływ m.in. na późniejszych uczonych arabskich[1].

Matematyk[edytuj | edytuj kod]

Jego głównym osiągnięciem na polu matematyki było wprowadzenie pojęcia zera i liczb ujemnych. W dziele Brahmasphutasiddhanta (628), którego tytuł można przetłumaczyć jako Odsłona wszechświata, definiuje zero jako rezultat otrzymany wtedy, gdy liczba jest odjęta od samej siebie – była to najlepsza definicja zera znana w tamtych czasach; dzieło to zawiera również pierwsze znane użycie znaku zera. Brahmagupta dostarczył ponadto zasad operowania „majętnościami” i „długami”, czyli dodatnimi i ujemnymi liczbami (co uznaje się za pierwsze znane użycie liczb ujemnych). Odsłona wszechświata zawiera również algorytm obliczania pierwiastka kwadratowego, metodę rozwiązywania równań kwadratowych i elementarną postać notacji symbolicznej (algebraicznej).

Astronom[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe rozdziały dzieła traktowały o astronomii – zaćmieniu Słońca i Księżyca, koniunkcji planet, fazach księżyca i wyznaczaniu pozycji planet[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Brahmagupta, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-10-01].
  2. Encyklopedia Britannica. Ziemia i Wszechświat. Poznań: Wydawnictwo KURPISZ Sp. z o.o., 2006, s. 28. ISBN 978-83-60563-25-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]