Brama Świętego Szczepana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
brama Świętego Szczepana
Ilustracja
Brama Świętego Szczepana w Jerozolimie
Państwo  Izrael
Miejscowość Jerozolima
Typ budynku brama
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
brama Świętego Szczepana
brama Świętego Szczepana
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
brama Świętego Szczepana
brama Świętego Szczepana
Ziemia31°46′51,13″N 35°14′13,01″E/31,780869 35,236947

Brama Świętego Szczepana albo brama Lwów[1] (arab. باب الأسباط, Bab al-Asbat lub باب ستنا مريم, Bab Sittina Marjam; hebr. שער האריות, Sza’ar ha-Arajot) – jedna z ośmiu bram Starego Miasta Jerozolimy. Jest to jedyna brama otwarta ku wschodowi. Przez bramę tę wchodzi się na teren Dzielnicy Muzułmańskiej.

Pochodzenie nazw[edytuj | edytuj kod]

Brama Świętego Szczepana na początku XX wieku
Symbole rodowe sułtana Bajbarsa na bramie Świętego Szczepana

Nazwa arabska (Bab Sittina Marjam) nawiązuje do tradycyjnego miejsca narodzin Matki Chrystusa, które pokazywane jest w położonym w pobliżu kościele św. Anny.

Chrześcijanie zwykli nazywać ją bramą Świętego Szczepana, ukamienowanego poniżej bramy miejskiej w dolinie Cedronu (por. Dz 7,58).

Nazwana bramą Lwów ze względu na symbole rodowe sułtana Bajbarsa umieszczone na jej fasadzie od strony zewnętrznej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Brama Świętego Szczepana została wybudowana w 1538 roku przez sułtana Sulejmana Wspaniałego na miejscu wcześniejszej rzymskiej bramy.

Podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku izraelscy spadochroniarze przeszli przez tę bramę i wywiesili izraelską flagę na Wzgórzu Świątynnym.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Brama Świętego Szczepana znajduje się u wylotu ulicy Al-Mudżahidin, jednej z ważniejszych uliczek dzielnicy muzułmańskiej starej Jerozolimy. Od bramy Świętego Szczepana schodzi w kierunku Doliny Cedronu (błędnie utożsamianej Doliną Jozafata) z ulica Sza’ar ha-Arajot.

Przez bramę wchodzi na teren Starego Miasta uroczysta procesja upamiętniająca wjazd Chrystusa do Jerozolimy na osiołku (por. Mk 11,1-11).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polskie egzonimy. Brama Świętego Szczepana jest egzonimem głównym, zaś brama Lwów egzonimem wariantowym, uchwalonym na XCVII posiedzeniu KSNG.