Brama Chlebnicka w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brama Chlebnicka
Obiekt zabytkowy nr rej. 114 z 7.11.1960[1]
Ilustracja
Widok od ulicy Chlebnickiej
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miejscowość POL Gdańsk COA.svg Gdańsk
Typ budynku brama wodna
Styl architektoniczny gotyk
Rozpoczęcie budowy 2-ga połowa XIV wieku
Ukończenie budowy XV wiek
Zniszczono 1945
Odbudowano 1959-1961
Położenie na mapie Gdańska
Mapa lokalizacyjna Gdańska
Brama Chlebnicka
Brama Chlebnicka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Brama Chlebnicka
Brama Chlebnicka
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Brama Chlebnicka
Brama Chlebnicka
Ziemia54°20′55,27″N 18°39′22,87″E/54,348686 18,656353

Brama Chlebnicka (niem. Brotbänkentor) – jedna z zabytkowych bram wodnych w Gdańsku, nad Motławą. Znajduje się przy Długim Pobrzeżu, u wylotu ulicy Chlebnickiej na Głównym Mieście.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przejście na Długie Pobrzeże
Widok od Motławy (strona zewnętrzna)

W swojej obecnej gotyckiej formie pochodzi z XV wieku, przy czym jest ona najstarszą z trzech zachowanych późnogotyckich bram wodnych – wskazuje na to nie tylko jej forma architektoniczna, ale także umieszczony nad przejazdem od strony Motławy herb Gdańska – dwa srebrne krzyże na tarczy w polu czerwonym, jeszcze bez dodanej w 1457 korony. Z kolei od strony ul. Chlebnickiej nad przejazdem umieszczono znak, obecnie najczęściej interpretowany jako lilia – dawny herb książąt Pomorza Gdańskiego z dynastii Sobiesławiców.

Brama została zbudowana na planie wydłużonego prostokąta o rzucie ok. 25,5 x 7,5 m, zamykającego wylot ulicy[2]. Obie elewacje są rozczłonkowane wysokimi blendami, zamkniętymi od góry podwójnym ostrołukiem. Ściany zwieńczone są profilowanym ceglanym gzymsem. Całość nakrywa dach dwuspadowy, o kalenicy biegnącej równolegle do rzeki. Nad przejazdami znajdują się schodkowe szczyty, także podzielone ostrołukowymi blendami i zwieńczone krenelażem. Od strony Motławy brama posiadała dwie ośmiokątne wieżyczki, z których zachowała się tylko północna.

Spośród wszystkich bram wodnych, Brama Chlebnicka przetrwała koniec II wojny światowej w najlepszym stanie (wypaleniu uległy mury obwodowe, dach i wnętrze) i posiada do dziś taką samą formę, jak na dawnych fotografiach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]