Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego stanowi centralne wejście na kampus główny uczelni. Znajduje się przy ulicy Krakowskie Przedmieście pod numerem 26/28, który odnosi się też do większości budynków na kampusie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Brama Główna UW

Początkowo w tym samym miejscu znajdowała się brama zaprojektowana przez Jana Zygmunta Deybla i Joachima Daniela Jaucha, którą około 1732 polecił zbudować August II Mocny. Była ona zwieńczona charakterystycznym wielkim blaszanym globem. Na swoich obrazach utrwalili ją m.in. Bernardo Bellotto i Zygmunt Vogel. Brama ta przetrwała do 12 czerwca 1819. W 1823 zbudowano skromniejszą bramę, ale nie na linii ulicy lecz w głębi terenu uniwersyteckiego.

Obecną bramę w stylu neobarokowym zaprojektował około 1900 Stefan Szyller. Oddano ją do użytku w 1911 przekazując jednocześnie uniwersytetowi prowadzącą na campus uliczkę zwaną „Uniwersytecką”. Do 1916 bramę wieńczyła ukoronowana litera "A", będąca ówczesnym symbolem uniwersytetu odwołującym się do imienia jego założyciela – cara Aleksandra I. W okresie PRL na bramie umieszczono orła bez korony będącego ówczesnym godłem państwowym. Dziś, tak jak w latach 1916-1944, na bramie widnieje orzeł w koronie w otoczeniu pięciu gwiazd, będący oficjalnym godłem UW.

W niszach bramy znajdują się figury Uranii symbolizującej wiedzę oraz Ateny symbolizującej pokój. Zaprojektował je Zygmunt Langman na wzór antycznych oryginałów znajdujących się w Muzeach Watykańskich. Figury zostały poważnie uszkodzone w czasie powstania warszawskiego i usunięte zaraz po wojnie. Na swoje miejsce powróciły po rekonstrukcji w 1982.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Hubert Kowalski (2008) Brama uniwersytecka – przedsionek wiedzy. Uniwersytet Warszawski. Pismo Uczelni, maj 2008, s. 32-34.