Brama Twardowskiego (skała)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Brama Twardowskiego – skała w miejscowości Siedlec w gminie Janów w powiecie częstochowskim, w województwie śląskim. Znajduje się w lesie przy drodze łączącej Siedlec z drogą wojewódzką nr 793, w odległości około 600 m od skrzyżowania tych dróg i parkingu[1]. Jest to zbudowany z wapienia most skalny. Nazwę nadał mu poeta Zygmunt Krasiński (1812–1859), który często tędy spacerował. Już za jego czasów wykonano dla turystów drewniane schodki ułatwiające zwiedzanie skały[2].

Skała leży w obrębie rezerwatu przyrody Parkowe. Pod względem geograficznym jest to obszar Równiny Janowskiej na Wyżynie Częstochowskiej w obrębie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd[3]. W lesie w okolicy Bramy Twardowskiego znajduje się jeszcze kilka innych ostańców[4]. W formacjach tych oraz w Bramie Twardowskiego znajduje się kilka schronisk jaskiniowych: Brama Twardowskiego, Schronisko przed Bramą Twardowskiego I i Schronisko za Bramą Twardowskiego II[5].

Budujący skałę wapień skalisty powstał w jurze na dnie morza ze szczątków organizmów morskich. W późnej jurze nastąpiło podniesienie i odsłonięcie płyty wapiennej, a w kredzie ponowna transgresja morska i tworzenie się w wapieniach jaskiń. W późnej kredzie doszło do ponownego wypiętrzenia płyty i odsłonięcia wapieni[2].

We wrześniu 1939 na terenach otaczających skałę toczyły się walki oddziałów polskiej armii z niemieckim najeźdźcą[2].

Brama Twardowskiego znajduje się w lesie, około 50 m od drogi (przy drodze jest niewielka zatoka, dzięki czemu łatwo zlokalizować tę atrakcję turystyczną). Obok skały prowadzi Szlak Walk 7 Dywizji Piechoty, znakowany na zielono[1].

Legendy[edytuj | edytuj kod]

Z Bramą Twardowskiego związana jest legenda o czarnoksiężniku Twardowskim. Na skale znajdują się odciski, które według tej legendy pozostawił diabelski kogut, startując z Twardowskim na Księżyc. Istnieje też przekaz mówiący o tym, że panna, która przejdzie przez otwór Bramy Twardowskiego, wkrótce będzie miała szansę wyjść za mąż[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jura Krakowsko-Częstochowska. Informator turystyczny, Ogrodzieniec: Związek Gmin Jurajskich, 2018, ISBN 978-83-947430-8-6.
  2. a b c d Na podstawie tablicy informacyjnej przy skałach.
  3. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  4. Mapa topograficzna i lotnicza, mapy.geoportal.gov.pl [dostęp 2018-11-27].
  5. Schroniska w Bramie Twardowskiego, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny [dostęp 2018-11-27].