Przejdź do zawartości

Brazylijski Katolicki Kościół Apostolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brazylijski Katolicki Kościół Apostolski
Igreja Católica Apostólica Brasileira
ilustracja
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Katolicyzm
   └ Niezależne Kościoły katolickie
Zasięg geograficzny

Brazylia

Strona internetowa

Brazylijski Katolicki Kościół Apostolski (ICAB – Igreja Católica Apostólica Brasileira) powołujący się na tradycję katolicką kościół założony w Brazylii w 1945 roku przez rzymskokatolickiego biskupa Carlos Duarte Costa. Obecnie liczy 48 diecezji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przyczyną schizmy był sprzeciw biskupa Botucato Carlosa Duarte Costa wobec polityki Watykanu i zasad obowiązujących w Kościele katolickim. Już w 1934 roku z powodu niestosowania się do instrukcji nuncjatury apostolskiej został przesunięty na stanowisko biskupa bez diecezji. W lipcu 1945 roku został ekskomunikowany z powodu głoszonych w prasie poglądów na temat wspierania nazistów przez administrację watykańską, potrzeby akceptacji rozwodów, zniesienia celibatu i wybierania biskupów przez wiernych[1].

Luis Fernando Castillo Mendez, zwierzchnik w latach 1961–2009

18 sierpnia 1945 Costa ogłosił powstanie Brazylijskiego Katolickiego Kościoła Apostolskiego. W 1949 władze brazylijskie zamknęły kościoły ICAB. Otworzono je ponownie po wymuszeniu zgody kościoła na opracowanie własnej liturgii i noszenia przez księży szarych habitów (dla odróżnienia od księży rzymskokatolickich).

Costa zniósł celibat i zezwolił na rozwody, nakazał też księżom mieszkać i pracować pośród ludzi.

Krótko po założeniu kościoła Costa wyświęcił dwóch nowych biskupów: Salomão Barbosa Ferraza (15 sierpnia 1945), i Wenezuelczyka Luisa Fernando Castillo Mendeza (3 maja 1948). Zaczęli oni zakładać komórki kościoła w innych krajach Ameryki Łacińskiej. Biskup Ferraz przeszedł w 1958 do Kościoła rzymskokatolickiego. Wielu innych biskupów także powróciło do Kościoła Rzymskiego, kilku z nich objęło urzędy biskupów pomocniczych (m.in. w Madrycie).

Costa zmarł w 1961 roku. Przywództwo nad kościołem objął po nim wyświęcony przez niego Luis Fernando Castillo Mendez. W 1988 Mendez przyjął tytuł patriarchy.

Zwierzchnicy Brazylijskiego Katolickiego Kościoła Apostolskiego[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Religion: Rebel in Rio. Time, 1945-07-23. [dostęp 2012-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-12)]. (ang.).