Brazzaville

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Brazzaville
Ilustracja
Nabemba Tower
Państwo  Kongo
Departament Brazzaville
Gubernator Hugues Ngouélondélé
Powierzchnia 100 km²
Wysokość 320 m n.p.m.
Populacja (2012)
• liczba ludności
• gęstość

1 557 533
10,557.5 os./km²
Nr kierunkowy 242
Położenie na mapie Konga
Mapa lokalizacyjna Konga
Brazzaville
Brazzaville
Ziemia4°15′S 15°16′E/-4,250000 15,266667
Strona internetowa

Brazzaville – największe miasto, stolica administracyjna i finansowa Konga, położone nad rzeką Kongo. Ludność wynosi ok. 1 252 000 (2010)[1], co stanowi ponad 30% ludności tego kraju. Naprzeciwko Brazzaville, po drugiej stronie rzeki, znajduje się Kinszasa (stolica Demokratycznej Republiki Konga), która posiada ponad 9 milionów mieszkańców. Konurbację obu miast zamieszkuje około 11 milionów ludzi. Jest to jedyny przypadek na świecie, kiedy stolice dwóch państw leżą naprzeciwko siebie na dwóch przeciwnych brzegach rzeki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Brazzaville zostało założone w 1880 r. w miejscu miasteczka zwanego Nkuna, przez francuskiego odkrywcę Pierre’a Savorgnana de Brazzę, od którego nazwiska pochodzi nazwa miasta. Lokalny lider plemienia Bateke podpisał z Brazzą porozumienie o ochronie włączając te tereny do francuskich koloni. Miasto zostało zbudowane w cztery lata później jako przeciwwaga dla Kinszasy należącej do kolonii belgijskiej. Od października 1880 do maja 1882 przed przejęciem terenu przez Belgów strzegł mały oddział senegalskiego sierżanta Malamina Camary. Na konferencji berlińskiej w 1884 tereny te zostały oficjalnie uznane za własność Francji. Miasto stało się stolicą Kongo Francuskiego, a następnie Francuskiej Afryki Równikowej obejmującej swym zasięgiem Gabon, Republikę Środkowoafrykańską oraz Czad. W 1924 oddano do użytku linię kolejową Congo-Océan łączącą miasto z Pointe-Noire.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Miasto jest połączone 502 km linią kolejową z leżącym na atlantyckim wybrzeżu portem Pointe-Noire. Jest także ważnym portem rzecznym na rzece Kongo, posiadając połączenie z portem rzecznym Bangi oraz połączenie promowe do Kinszasy. Leżące w dolnym biegu Kongo Wodospady Livingstone’a uniemożliwiają transport rzeczny w kierunku ujścia rzeki do Atlantyku. Miasto jest obsługiwane przez Międzynarodowy Port Lotniczy Maya-Maya.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]